Amasya İtimat

ANDIMIZ YİNE GÜNDEMDE…

İlyas ÖZDEMİR

Emekli Öğretmen

Değerli okuyucular;

Danıştay’ın andımızın okullarda tekrar öğrencilere okutulmaması kararı ile, konu ile ilgili yorumlar, açıklamalar, sataşmalar devam ediyor.

Bana göre ortada  eksik bir anlama var.

Bildiklerimi sizinle paylaşmak istedim.

Atatürk’ün anlatmak istediği TÜRK kelimesi bir mefkure, bir ideal, bir ülkü ve geleceği ifade eder.

Bu topraklar üzerinde yaşayan, aynı bayrak altında birleşen Kürt, Türk, Laz, Çerkez, Muhacir, Gürcü, Romen… Her kim var ise bütün halklar TÜRK mefkuresini ifade eder.

Ne mutlu Türk’üm diyene vecizesindeki TÜRK kelimesi ülkemizdeki bütün halkların birleştiği bir ülküdür. Ülküm yükselmek ileri gitmektir. Nitekim Atatürk cumhuriyetimizin 10. yılında ulusa sesleniş nutkunda “Türk milleti zekidir, Türk milleti çalışkandır” derken sadece Türk ırkından olanlara hitap etmemiştir.

Biz böyle öğrendik. Yani; Türkiye dahil sekiz Türk kökenli milletleri sadece Türkleri ifade etmiyor. Yedi Türk kökenli ülkeler bizim kardeşimiz, bu topraklar üzerinde yaşayan herkes de kardeşimiz.

TÜRK ÖĞÜN: Yurdu kurtardığımız için, ÇALIŞ: Tarımda ve sanayide kalkınmak için, GÜVEN: Zengin ve müreffeh bir Türkiye için…

Devletler topluluğunda halka, gençlere malolmuş örnek model  değerleri “Asker, sivil, sporcu, sanatçı, bilim adamı, din büyükleri vb.” yıpratmaya çalışmak kimseye yarar sağlamaz, toplum vicdanı yaralanır. Dış güçlerin ekmeğine yağ sürmekten öteye gidemez.

Okullardan andımızın ve madalyalardan Atatürk kabartmasının kaldırmasına hiç gerek yoktu.

 

Yorum Ekle