Amasya İtimat

Amerika’da Doğum Yaparak Vatandaşlık Kazanılır mı?

Keşfedilmesinden sonra diğer dünya ülkelerine göre büyük bir gelişme gösteren ve dünyanın en güçlü devletlerinden birisi olan Amerika, birçok kişinin hayalini süslüyor. Tercüme store kapılarını çalan kişiler vatandaşlık işlemleri için yardım istiyor. Hukuk, demokrasi, özgürlük, ekonomik kalkınmışlık, eğitim fırsatları ve sağlık alanındaki imkânlar; Amerikan vatandaşı olma isteğini arttırıyor. Dünya üzerinde milyonlarca kişi Amerika Birleşik Devletleri tarafından suluna “green card” uygulamasına başvuruyor ve sıranın kendisine gelmesini bekliyor.

Amerikan Vatandaşlığı Nasıl Kazanılıyor?

18 yaşını dolduran bireyler; belirli süreleri Amerika’da geçirdikten sonra çeşitli şartları yerine getirip Amerika vatandaşlığına başvurabiliyor. Bu kişilerin suç geçmişi, ülkeye bağlılığı, dil seviyesi ve para durumu araştırılıyor. Tercüme bürosu yardımı alan ve eksiği bulunmayan kişiler için bile sonuç çoğu kez hüsran oluyor. Bunun farkında olan ve çocuklarının geleceğini düşünen bireyler ise, doğumları Amerika’da yaparak bebeklerine vatandaşlık kazandırmak istiyor. Peki, ABD’de doğanlar ve doğuma giden ebeveynler nasıl vatandaş oluyor? Amerikan vatandaşlığı nasıl alınır yazısına detaylar için bakabilirsiniz.

Doğumla Amerikan Vatandaşlığı Hangi Yasaya Dayanıyor?

Amerika’da doğum yapan bireyler, Amerika Birleşik Devletlerinin vatandaşlığına doğrudan hak kazanıyor. Vatandaşlık; Amerikan yönetimin lütfu olarak değil, asırlar önce yazılan Amerikan anayasasına bağlı olarak alınıyor. Çünkü vatandaşlığı düzenleyen Amerikan Anayasası’nın 14. maddesinde “Amerika Birleşik Devletleri’nde dünyaya gelmiş herkes, hem Amerika’nın hem de oturmakta olduğu eyaletin vatandaşı sayılır” düzenlemesi bulunuyor.

Doğum Yasasından Herkes Faydalanıyor Mu?

Bu madde uyarınca 1800’lü yılların sonlarından itibaren Amerika’da doğum yapanların çocukları, dünyaya Amerikan vatandaşı olarak geliyor. Hatta etnik olarak benimsenmeyen ya da göçmen olarak kıtaya gelenlerin çocuklarına bile bu haklar veriliyor. Bu hak, gelişmekte olan ülke vatandaşlarının doğum seyahati için Amerika’yı seçmesini sağlıyor. Tercüme store ve büroları doğum çalışmaları ile ailelere kılavuzluk yapıyor. Yasal prosedürler hakkında hem bilgilendiriyor hem de belgelerin çevirisini yapıyor.

Doğumla Vatandaşlık Kazanmak İçin Ne Zaman Gidilmelidir?

Uçak seyahatlerindeki kısıtlamalar nedeniyle ebeveynlerin dikkatli olmasında fayda bulunuyor. Uzmanlar, hamile kişinin 28. Hafta ve öncesinde Amerika’ya gitmesini öneriyor. Çünkü hamileliğin bu evresinde yolculuk kısıtlaması bulunmuyor. 28 ve 34. hafta arasında ise “risk yoktur, seyahat edebilir” raporu isteniyor. 34. haftadan sonra ise Amerika’ya gitmek mümkün olmuyor.  Hamile kişinin tüm raporları ve muayene sonuçlarının tercüme bürosu aracılığı İngilizceye çevrilmesi süreci hızlandırıyor.

Doğum Sonrası Vatandaşlık İçin Ne Yapılmalıdır?

Amerika’da doğumun gerçekleşmesi ile beraber bebek vatandaşlığı elde ediyor. Bunun için ailenin hastane yönetimine başvurarak doğum belgesi ve kimlik numarası talep etmesi yeterli oluyor. Tercüme store çalışanları ile iletişime geçen aileler, hazır formları sorunsuz bir şekilde dolduruyor ve dilekçelerini hazırlıyor. Hastane işlemlerine göre kimlik numarasının hazırlanması biraz zaman alabiliyor. Doktorlar, doğumdan sonraki ilk 3 hafta içerisinde Amerika’da kalınmasını öneriyor. Çünkü uzun uçak yolculuğu minik bedenler için tehdit oluşturuyor. Bu süreçte de bebeğin vatandaşlık numarası ve pasaport işlemleri tamamlanıyor.

Amerikan Vatandaşlığı Bebeğe Ne Kazandırıyor?

Amerika topraklarında gerçekleşen doğum sadece bebek için hak doğuruyor. Vatandaşlık hakkı anne veya babayı kapsamıyor. 21 yaşına ulaşan çocuklar anne ve babaları için oturma izni talep edebiliyor. Bu durumun dışında aileler çocuklarının geleceği için bu zahmete katlanıyor ve çocuklarına aşağıdaki hakları hediye ediyor:

  • Özgür ve gelişmiş bir ülkede yaşamak
  • Birçok ülkeye vizesiz seyahat etmek
  • Parmakla gösterilen okullarda okumak
  • Üniversitelere uygun ücretlerde kayıt olmak
  • Birçok kurumdan kolayca burs almak
  • Projeleri için kolayca destek bulmak
  • Sayısız iş olanağından yararlanmak

Yorum Ekle