Amasya İtimat

AMASYA’DA ÜZÜM ELTEĞİ, SAMSUN’DA KIRÇAN, ORDU’DA MERULCAN,

Haber: Ahmet Şimşek

Taşova ve köylerinde çokça rastlanan genel olarak ırmak kenarlarında büklerin dibinde bulunan bu bitki diken ucunun etli kısmıdır.

 

Kırçan dediğimiz bu lezzetli yiyecek dikenlerin ucunu koparıp, suda haşlayıp doğrayıp tavada mıhlama tadında soğanlı, sarımsaklı olmak üzere lezzetli yemeği yapılır. Karadeniz bölgesinde çokça bulunur, bunun turşusunu yemeğini, mıhlamasını yaparlar.

Kırçan kendine has tadı ve özelliği ile çok sevilen bir tarif. Kahvaltıda ya da akşam yemeğinde yenilebilecek tamamen doğal bir lezzet. Canım anam  ”Yapmasını bilene diken bile yemek olur” derdi. Toplayanların ve yemeğini yapanların eline sağlık. Deneyenlere ve yiyenlere afiyet olsun.

 

MALZEMELER
1 kilo kırçan, 2 adet soğan, sıvı yağ, karabiber, pul biber ve tuz.
Kırcan kavurması için yazdan kırcan otu toplanır veya pazardan alınır haşlanır ve kavanozda bastırılır kışın çıkarıp 5 dakikada kavurması yapılır Samsun, Ordu, Amasya yöresine ait bir yemek Melevcan diken ucu da denmektedir.
Kırcan otu diye kendi yörelerinde Bir ot yemeği süper bir lezzet çok güzel aroması ve tadı var ot çok güzel ağızda kayıyor deneyecekler mutlaka denesin tavsiye ederim nasıl yapılıyormuş tarifine geçelim,
Kavanozdan kırcan otumuzu çıkarıp suyundan sıkıp süzüp maydanoz doğrar gibi ince ince doğruyoruz bir tencereye sıvı yağ gezdirin.
1 büyük kuru soğan yemeklik doğrayıp kavuruyoruz kaşık ucunda salça ben eklenir, daha canlı görünsün diye.
Onu da kavurduktan sonra doğradığımız kırcan otunu boşaltıyoruz onu da birkaç tur çevirelim.
Tuzunu ve baharatlarını ekleyip 5 – 10 dakika pişmesini sağlayalım.
Piştikten sonra servis tabağına boşaltıp her o gün arasında süper bir atıştırmalık olarak yiyebilirsiniz.

Yorum Ekle