Amasya İtimat

AMASYA GÜNLERİ’nden İlk Gün İzlenimlerim

Enver Seyhan

“Amasya Günleri” etkinlik ve şenliğine katılmak amacıyla ve heyecanıyla saat 13:05 gibi Yenikapı Etkinlik Alanı’na vardım. Etrafta dolandım, gözlemlerde bulundum. Bu arada Ali Osman Kaymak’la buluştum. Stantları gezip dolaştık birlikte. “Açılış” saat 16:00’da dediler. Baktım daha vakit var, gölgede bir kanepeye oturup “Açılış” saatini dört gözle  beklemeye koyuldum. Belki açılıştan sonra, üç saatten beri heyecanla beklediğim iştirak, katılım ve ortamı görebilecektim. Ama henüz göremedim.

Organizasyonun “Amasya Valiliği ve Amasya Belediye Başkanlığı himayelerinde; Amasya İl Dernekleri Konfederasyonu, Amasya İli Dernekler Federasyonu ve Amasyalı Dernekler Federasyonu” tarafından düzenlendiğine dair yetkililerden bilgi aldım.

ASDEF standında yetkililerle tanışma ve konuşma imkanı buldum. Aynı stand bünyesinde yer alan AYDEF yetkililerinden organizasyon hakkında daha ayrıntılı bilgi almak istedim; ancak lütfen görüşebildim. Aceleleri olduğunu ifade ederek organizasyon hakkında konuşmaktan ziyade önceden hazırlamış oldukları metni aynı ortamda risale olarak telefonuma gönderdiler.

Buna da eyvallah demek kaldı bana. Doğrudur, böyle büyük bir organizasyonda işler, yakın takip gerektirebilir. Konuklarla ilgilenmek, alakadar olmak, salonları ve stantları kontrol etmek ihtiyacı hasıl olabilir.

Diğer bir husus da elbette bu büyük şehirde ulaşım en büyük sorun. Sorunun çaresi ve çözümü tez elden düşünmektir. Beklemeye oyalanmaya tahammülü yoktur.

Etkinlik Alanı tanıtım afişleri ve yol tarifleri Yenikapı Marmaray İstasyonu’nda görülebilecek yerlere asılmış olmalıydı; bunu göremedim. Eğer ki imkanı varsa meydana bir masa konulup broşür  bastırılıp dağıtılarak insanların kolayca etkinlik alanına ulaşımını sağlamak mümkün olabilirdi diye düşünüyorum. Fikrimi ifade ederken de ezberden konuşmuyorum, benzer organizasyonları takip ettiğim için meseleyi az çok biliyorum.

Şu anda oturduğum yerde, tam karşımda adını aşağıya yazacağım firmalar hizmet için tezgahlarını açmış bekliyorlar ancak alan kafi kitleye ulaşmış değil. Umarım ki saat 18:00’den sonra kalabalıklar culup culup gelirler.

Firmalar:

*Beltur

*Emine Ana Yöresel Amasya Yemekleri

*Amasya Topuz Kebabı

*Meşhur Merzifon Köftecisi

*Amasya Pidecisi

*Amasya Yanuç

*Don Döner

*Gümüşhacıköy Haşhaşlısı

Döner yerine Taşova’da “kes” denildiği kalmış aklımda.

“Amasya Günleri” hakkında bir yazı daha yazabilmeyi umut ederek burada kesmek istiyorum.

Selam ve muhabbetle Çok Sevgili Amasyalılar.

Enver Seyhan

30 Haziran 2022

Fatih / İstanbul

Not:

Çıkmadan önce, saat 17:15 gibi salonları dolaştım; kimseleri göremedim. Açılış merasiminin yapılacağı sahne görevlilerine sordum; dediler ki:

“Ağabey, Açılış Cumartesi günü yapılacak.”

Ayrıca bir vilayette, gurbette yerleşmiş ahalinin memleket namına bu derece cemiyetleşmesini çok iyi anlıyorum, aklım kesiyor da, ayrışmasını ve çekişmesini aklım almıyor!

Yorum Ekle