AMASYA GÜNLERİ YENİKAPI’DA YAPILDI

Amasya Dernekler Federasyonu, ADEF’in öncülüğünde Amasya Valiliği ve Amasya Belediyesi’nin destekleriyle organize edilen Amasya Tanıtım Günleri etkinliği 14 Kasım-17 Kasım 2019 tarihleri arasında gerçekleşti.

İstanbul Yenikapı Sahili etkinlik alanında saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan etkinliğe Vali Dr. Osman Varol, TBMM Başkan Vekili Celal Adan, Amasya Milletvekili Hasan Çilez, Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, protokol üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda vatandaşımız katıldı.

İlçelerimiz, ilimizde faaliyet gösteren firmalarımız ve sivil toplum kuruluşlarına ait stantların oluşturulduğu etkinlikte şehrimizin tarih, kültür ve yöresel ürünlerinin tanıtımın yanı sıra coğrafi işaret tescilli misket elması ve çiçek bamyası ile Topuz kebabından keşkeğe, etli yaprak sarmasından haşhaşlı Amasya çöreğine, helle çorbasından Amasya unutma tatlısına birbirinden lezzetli tatlar meraklılarıyla buluştu.

Dört gün süren etkinlikte ses sanatçıları tarafından izleyicilere konser verildi. Çeşitli yarışmaların yapıldığı etkinlik alanı gündüz ve akşam saatlerinde boş kalmadı. Katılımın oldukça yüksek olduğu söylenen etkinliğe yüz binden fazla kişinin geldiği düşünülüyor. Gözlemciler tarafından dört gün boyunca en çok Taşova standının ziyaret edildiği söyleniyor.

Etkinlik boyunca Amasyalı ziyaretçilerin dışında bir çok farklı şehirden insanın ziyaret ettiği Amasya Günleri organizasyonunda İstanbul’un ilçe belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri gibi çeşitli ziyaretçiler vardı.

2013 yılında da yapılan Amasya Günleri altı yıl sonra tekrar yapılarak bir çok Amasyalı’nın bir araya gelmesini sağladı.

     

AMASYA GÜNLERİ 2019 FOTOĞRAF GALERİSİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN

Yorum Ekle