Amasya İtimat

ALPASLAN MÜZESİNDE RESTORASYON ÇALIŞMALARI BAŞLAYACAK

ilçemize bağlı Alpaslan Beldesi belediye binasının ikinci katında faaliyet gösteren özel müze, çeşitli dönemlere ait tarihi eserlerle ilgi çekiyor.

 

1964 yılında oluşturulan Alpaslan beldesinin kuruluşu sırasında o zamanki Belediye Başkanı Muttalip Öztürk’ün girişimleri sonucu tarihi eserlerin sergilenmesi için bir teşhir mekanı oluşturuldu. Daha sonra, 1991 yılında müzeye dönüştürülen ve 1995 yılında da Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tescil edilerek Alpaslan Beldesi Belediye Müzesi olarak ziyarete açılan özel müze, bölgede kendi alanında ilk ve tek olarak faaliyetlerini sürdürüyor.

 

 İlçemize 9 kilometre uzaklıktaki Alpaslan kasabasındaki  müze, çeşitli hayvan fosillerinin yanı sıra değişik dönemlere ait önemli eserlerin yer aldığı bir yer olarak ilgi çekiyor.

 

 Erken Tunç Çağı, Hitit, Frig, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait eser ve buluntuların sergilendiği müze son dönemlerde ziyaretçilerin ilgi odağı olurken, Alparslan Beldesi Belediye Başkanı Durmuş Özer, Müze’nin şimdiki yerinin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yeterli görülmediğini, bu nedenle İl Özel İdaresinden aldıkları destekle restorasyon ve genişleme çalışmaları gerçekleştireceklerini belirtti. Belediye binasının 2. katında bulunan müzenin 2002 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ”Örnek Belde Müzesi” seçildiğini de belirten Başkan Özer, restorasyon çalışmalarının ardından müzenin Türkiye’deki nadir müzeler arasına gireceğini belirtti.

 

Amasya Müze Müdürü Celal Özdemir’de müzede arkeolojik ve etnografik eserlerden oluşan 676 parçanın yer aldığını ifade etti. Müzenin Türkiye’deki ilk belde belediye müzesi olması açısından önemli olduğunu ifade eden Özdemir, ”Bir belde belediyesinin taşınabilir kültür varlıklarına sahip çıkması çok önemli” dedi.

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.