ALPASLAN İLKÖĞRETİM OKULUNDA DEV PERİYODİK CETVEL

Alpaslan İlköğretim Okulu Fen ve Teknoloji Öğretmeni Onur Kılavuz ve öğrencileri tarafından, okul idaresi ve öğretmenlerinin de desteğiyle “Dev Periyodik Cetvel” yapıldı.

14 Ekim 2011 Cuma günü Taşova Kaymakamı Sayın İbrahim Halil Şivgan’ın, Okulun renovasyon çalışmalarını incelemeleri sırasında “Son derece inovatif bir çalışma” olarak nitelendirdiği dev periyodik cetvel, Kaymakamımız İbrahim Halil Şivgan, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Ali Rıza Atasoy ve beraberindeki heyet tarafından beğeniyle karşılandı.

Okulu ziyareti sırasında bu çalışmayı gören Sayın Kaymakamımız: “Çok güzel bir çalışma, gittiğim her okulda bundan bahsedeceğim, diğer öğretmenlere de böyle bir çalışma tavsiye edeceğim” dedi.

Böyle güzel bir çalışmanın fikir babası ve emekçisi olan değerli öğretmenimiz Onur Kılavuz’un proje hakkında bilgisine başvurduğumuzda şu bilgileri sundu:

“Bizim ana binada 2. kata çıkarken ara kattaki duvara 378cm x 170cm boyutlarında periyodik cetveldeki elementlerin simgeleri, atom numaraları, kütle numaraları yazılı ayrıca her bir elementin olduğu parçada elementin veya kullanıldığı yer ile ilgili resimler var. En altta da 350 x 35 boyutlarında atom, element, bileşik v.s bilgi şeridi var. Sonuçta Sayın Kaymakamımızın da ifade ettikleri gibi öğrenci buradan her inip çıktığında bir elementi öğrense muhteşem bir şey olur. Özetle hem görsel hem eğitsel bir çalışma. İleriki zamanlarda “Fen Sokağı” yapma düşüncem var. Okulun bir koridorunu Fen Sokağı’na dönüştüreceğim. Öğrenciler teneffüste bile sıkılmadan öğrenmeye devam edecekler inşallah.” dedi.

Öğretmenimiz yaptığı açıklamada:
“Kullanılan mdf parçaları; 90 adet 15×15 cm, 16 adet 15×10 cm, 7 adet 20×15 cm, 1 adet 150×10 cm, 1 adet 350×35 cm. Ayrıca, 6,7 ve 8. Fen ve Teknoloji dersi müfredatında çeşitli düzeylerde bu elementlerden bahsediliyor ve bu çalışmanın amacı hem o boş duvara bir görsellik katmak, hem de öğrencilerin oradan geçerken bile gözleri takılıp bir şeyler öğrenmesi. Ayrıca 90 adet element tahtalarını (yani her bir elementi) öğretmen, öğrenci, veli v.s cüzi bir ücrete satıyoruz ve alan kişinin adını o elementin altına yazıyoruz, böylece hem alan kişiler isimlerini okulun duvarına kalıcı olarak hatıra bırakıyorlar, hem de adeta maddi imece usulüyle periyodik cetvelin maliyeti karşılanıyor. Sağ olsun Okul Müdürümüz Alim Er projemize hemen destek verdi. Proje yaklaşık 260 TL’ye mal oldu.” dedi.

Üretenlere, üretenlere yardımcı olanlara ve bu kişileri takdir edip onurlandıranlara biz de çok teşekkür eder, Öğretmenimizin böyle güzel çalışmalarının devamını dileriz.


* Daha fazla resim için <<<TIKLAYINIZ>>>

Yorum Ekle