Amasya İtimat

ALMANYA’da HEYKELİNİ DİKTİLER…

Eski adı Darma olan Ballıca Köyü’nün tarihçesi Hititler döneminden başlamaktadır. Kanuni Sultan Süleyman dönemine uzanmaktadır. Köy kurulduğu zaman adı Taromo iken zamanla Darma’ya dönüşmüştür. 1963 tarihinde ise Ballıca adını almıştır. İlçemize uzaklığı 19 km olan bu köyün 1985 yılındaki nüfus sayımında 964 olan nüfusu 2019 itibariyle 483’dür. 1999 yılında Dereli Köyü ile birleşerek kasaba statüsünde Ballıdere Belediyesi kurulmuştur. 2014 yılında da yeniden köy statüsüne dönüşmüştür. Almanya’nın Vechta ve Lohne başta olmak üzere bir çok şehrinde yaşayan Ballıcalılar, 1993 yılında Almanya’nın Lohne kentinde S.V. Amasyaspor-Lohne e V. adı altında futbol kulübü kurmuşlardır ve bu kulüp halen aktif olarak devam etmektedir. Yurt dışında yaşayan gurbetçilerin Alman mimari tarzında yaptırdığı villa tipi evlerle ilçemizin en güzel köyü haline geldi.

10-11-12 Haziran 2019 tarihinde Almanya’da turizm şirketi sahibi olan Ballıca köyünden hemşehrimiz Mehmet Söyler, 15 kişilik Alman turist grubunu İlçemiz Ballıca köyü, ilçemiz merkezi, Boraboy Golü, Amasya turistik ve tarihi mekanları tanıtmak amacıyla Almanya’nın Lohne Beldesinden getirerek tanıtım amaçlı etkinlikler düzenlemişti.

11 Mart 2020 günü 90 yaşında hayatını kaybeden Emekli Öğretmen Mehmet Önder, 1964 yılında başlayan ülkemizden Almanya’ya işçi gönderilmesi aşamasında Ballıca ve Dereli başta olmak üzere özellikle ilçemizin güney bölgesinde bulunan köylerden bir çok kişinin Almanya’ya gönderilmesine vesile olmuştu.

Karşılıklı kültür alış-verişi ve dostluk ilişkilerini sürdüren Ballıcalılara  Lohne Belediyesi güzel bir jest yaparak, Almanya’nın Lohne şehrine ilk gelen Ballıcalıları temsilen bir heykeli 3 mayıs 2020 günü diktiler. 

Almanya’nın Lohne şehrinde Ballıcalılar için dikilen heykelin açılışına Lohne Belediye Başkanı Tobias Gerdesmeyer, temsilci olarak Lohne Belediye Meclisi Üyesi Ali Boydak ve eşi Canan Boydak, Ahmet Önder, Ali Yılmaz ve Lohne Belediyesi yetkilileri ile Vechta ve Lohne’de oturan gurbetçi Ballıcalılar katıldılar.

Yorum Ekle