ALKIŞLIYORUZ

Dünya çapındaki koronovirüs salgını nedeniyle ülkemiz zor bir sınav vermektedir. Bu zor sınavı başarılı bir şekilde vermesinde, Sağlık Bakanlığının almış olduğu kararları, tüm dünyaya insanlık dersi vererek, büyük fedakarlıklar göstererek, şifahi değil, bizzat sahada tatbik ederek, şifa dağıtan sağlık çalışanlarını, tebrik ediyoruz, kutluyoruz.
Türkiye sizinle gurur duyuyor.
Tüm dünyaya “ insanlık dersi” verdiniz. Ne var bunda, memuruz, mesleğimiz bu, görevimizi yapıyoruz anlayışıyla yapılacak bir iş değil bu. Süheyl Ünver hocamız; “Herkesin bir mesleği, birde meşgalesi olmalı. O meşgale bütün kültürümüzdür” diyor.
Sizler mesleğinizin vermiş olduğu sorumluluğunuzun yanı sıra, göstermiş olduğunuz çabanızla da kaybolmaya yüz tutmuş, uzaklaşmış ya da uzaklaştırılmış kadim değerlerimizi mesleğinizin merkezine alarak topluma örnek oldunuz. Dedik ya bu iş gönül işi diye.
Gönül, kişinin iç dünyası, gönül dünyasıdır.İşte bu gönül dünyanız ile batı dünyasına karşı adamlık dersi verdiniz.
Birine “alçak” derseniz adamı döverler. Ama “alçak gönüllülük” başka bir şey.
Gönül işte böyle bir şeydir ki, kanatları altına aldığı bir çok şeyi kanatlandırır.
Öyle bir zaman gelecek ki, insanlıktan nasibini almamış bütün batı dünyası, sizlerden insanlık öğrenmek, sizlerin gönül dünyasına girmek için vatanımıza koşacaklar, fakat öldürülmüş bir insanlığın mezarı üzerinde ağlamamak için kendi kirli dünyalarına dönüp bakmayacaklardır.
Siz yüce Türk Milleti’nin gönlünü fethetmiş milletimizin gönlüne taht kurmuş, sağlık ordusunun “gönüllü” kahramanlarısınız…

Siz var ya siz..!
İnsanla birlikte, insanlığı da yaşatıyorsunuz. Kısacası bu zorlu günlerde devleti yaşatıyorsunuz.
Şeyh Edebali: “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” dememiş miydi? Devlet millet için vardır. Devletin güçlü olması, milletin güçlü ve sağlıklı olmasıyla mümkündür.
Ne demişti Kanuni Sultan Süleyman:
Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi.
(Halkın gözünde devlet gibi değerli bir şey yok.)
Olmaya devlet cihânda bir nefes sıhhat gibi.”
(Halbuki şu dünyada bir nefes sıhhat gibi devlet olamaz.)

Bahtiyar Vahapzade:
“Korkarım dünyada bir zaman gele,
İnsanlar yaşaya, insanlık öle” mısrasıyla dünyanın gidişatından endişe etmektedir. Bahtiyar Vahapzade’nin endişesine hiç gerek yok. Çünkü siz, bir yandan insanları yaşatmaya çalışıyorken, bir yandan da insanlıktan nasibini almamış batı dünyasının, tankı, tüfeği, mikrobuyla, öldürmeye çalıştığı insanlığı, gönül dünyanızda muhafaza ederek diri tutan, devletimizin şifa dağıtan eli, gülen yüzü, merhametli yüreğisiniz.
Elbette sizlerin bu gayretlerini akamete uğratmaya çalışacak dahili ve harici kimseler olacaktır. Çeşitli yollar deneyerek, milletimizi umutsuzluğa, paniğe sevkeden olumsuz haberler yayacaklardır. “İnsanoğlu kulağından zehirlenirmiş.” Yalan yanlış bilgi kirliliği yaparak milletimizi kulağından zehirlemeye çalışacaklardır. Varsın çalışsınlar. “İnsanlık sizde kalsın.” Bizler Sayın Sağlık Bakanımızın, koronovirüs salgını nedeniyle 89 yaşında ölen bir hasta için “bugün ilk kez bir hastamı kaybettim” şeklinde açıklama yaparken ki samimiyetine, ruh haline ve yaşadığı derin acıya şahidiz. ”Acı duyuyorsanız canlısınız, başkalarının acısını duyuyorsanız insansınız.” Siz insan kalmaya devam edin. Türk Milleti sizinle.
Kalın sağlıcakla.

Abdullah SEÇKİN

Yorum Ekle