Ak Parti Kongresi Yaklaşırken

Herkesin bildiği gibi 30 Mart yerel seçimleri öncesinde  Taşova Ak Parti ilçe yönetimi görevden alınmış, yerel seçimlere Tekin Sobacı’nın ilçe başkanlığında oluşturulan yeni yönetimle gidilmiştir.Yaşanılan o siyasi süreçte Ak Parti’li eski yöneticiler arasında kırılanlar olmuştu . Bu durum Ak Parti’nin il genel meclisi seçiminde  ilçe merkezindeki oy sayısının beklenenin altında olmasıyla  açıkça hissedilmişti.
Seçim öncesinde oluşturulan yeni parti yönetimi kim ne derse desin  30 Mart yerel seçimlerinden  başarıyla çıkmıştır.
Yeni ilçe başkanının Taşova’nın geçmiş dönemden gelen sıkıntılarının aşılmasında  Belediye Başkanı Bayram Öztürk’le beraber gayret göstermeleri gözden kaçmamaktadır.
Ak Parti İlçe teşkilatının  içinde Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığında  paralel yapıya karşı başlatılan mücadelenin önemini algılamayan birileri olsa da , yaşanan süreçte bu algı  problemi ortadan kalkmıştır.
Ak Parti yönetimini, oluşturan insanların seçilmesinde tek tiplilik değil çoğulculuk anlayışı ön plana çıkarılarak seçmeni daha kucaklayıcı  hale getirilmiş, mini mikro sosyal yapılara hitap edilmiştir.
Bu yapılanma , homojen sosyal yapısı olmayan Taşova’ya daha uygundur. Temsil edilmedeki bu  çoğulcu yapılanma  30 Mart başarısını getirmiştir.
Halen 30 Mart öncesi heyecanını yaşayan AK Parti ilçe teşkilatının önünde atanmışlıklarının  kaldırılıp, meşruiyetlerinin  yeniden delege tarafından tescilleneceği kongre süreci  başlamıştır. Kongre sonrası oluşacak yeni Ak Parti İlçe  yönetimi kendine daha fazla özgüveni olan seçilmiş bir yönetim olacaktır.
Bu sürecin  tartışılmaya erken başlamasının nedeni, ilçemizde esnaf olan Recep Yurteri’nin yapılacak olan kongrede ilçe başkanlığına aday  olduğunu açıklamasıdır.
Recep Yurteri  kendisinin de beyan  ettiği gibi Refah kökenli bir siyasetçidir. Bu yönetimden önceki Ak Parti yönetiminde de bulunmuştur.
Refah Partisi’nin nitelikli kadrolarının yetiştirildiği M.T.T.B ve M.G.V’ den yetişmiş imam hatip kökenlidir.
Kongreye gidilen süreçte kendisiyle yürüyecek yol arkadaşlarının  kimler olacağı önemlidir.
Kendisine çıktığı bu süreçte başarılar diliyorum.
Kongre süreciyle ilgili, mevcut ilçe yönetiminin yapısında herhangi bir kopmanın olacağını sanmıyorum. İlçe yönetimi Tekin Sobacı ‘nın ilçe başkanlığında mevcut durumunu koruyarak   kongreye gideceği görüntüsü vermektedir.
Amasya İl teşkilatında , mevcut  ilçe başkanı  ve yönetiminde  bulunanlar hakkında güvenilirlikleri ve nitelikleriyle ilgili  sorunun  olmadığı algısı oluşmuştur. Bu bağlamda ; edindiğim izlenim , yapılacak ilçe  kongresinden sonra da  Tekin Sobacı başkanlığında  oluşacak mevcut kadroyla  2015 seçimlerine  gitme  yönündedir.
Eğer Recep Yurteri  kongreye kendi listesiyle  giderse, mevcut yönetimin kongrede oylamasını isteyeceği yönetim listesinde  küçük değişiklikler olabilir. Kongre büyük olasılıkla tek liste olacaktır. Bu tek listeli seçim, Ak Parti  geleneğinde uygulanan bir modeldir. Taşova’da da tek liste oluşturulacaktır. Lakin, mevcut yönetimin  yapısının çok fazla değiştirileceği beklenmemelidir
Değiştirilmesi için her hangi bir olumsuz olgu da şu an yok  gibidir..
Kaldı ki Ak Parti ilçe teşkilatı’nın moral  motivasyonu gayet yüksektir.
Adaylığını açıklayan Recep Yurteri’nin kongre öncesi sunacağı yönetim listesinde olacak isimlerin kimler olacağı önem arz ediyor. Bu hususta henüz hiçbir isim beyan edilmemiştir. Yurteri  sunacağı yönetim listesini oluştururken   Ak Parti genel merkezinin   ilkeleri  ve Amasya İl teşkilatının belirleyici rolünü unutmamalıdır.
Mevcut Ak Parti İlçe teşkilatında bulunan insanlarımızın hakkında yazılıp çizilenlerin 10 Ağustos cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra çok önemi kalmamıştır. Mevcut yönetim içinde bulunan insanlar Ak Parti ‘ lidir. Parti çalışmaları  için yaptıkları maddi ve manevi  fedakarlıkları bilinmektedir. Taşova ilçesinin siyasi alanda en üst  temsilcileri olup C cumhurbaşkanımızın yanında olmuşlardır. Ak Parti  ve mensuplarını temsilde şimdiye kadar sorun olmamış, Ak Parti seçmeni en iyi düzeyde temsil edilmiştir.
Ak Parti milli görüş çizgisinde olan bir parti değildir. Milli Görüş’ün Partisi RP ‘nin en yüksek oyu yüzde 21’dir. Ak Parti’nin oyu yüzde 50’lerdedir. Homojen  seçmen kitlesi olmayan bu parti Türkiye partisidir. Bölge , cemaat, tarikat ya da bir etnik yapının partisi değildir. Bundan böyle de olmamalıdır. Kongreden oylanarak çıkacak teşkilat , herkesin kendinden birilerini göreceği yeni parti ilçe teşkilatı olmalıdır.
Lokal, uç,  radikal söylemler, gerçekçi olmayan  vaatler , çeşitli yakıştırma ve karalamalar   prim yapmayacaktır. Mevcut Ak Parti ilçe teşkilatındakiler Ak Partilidir, onlara  başka kimlikler yüklemek Ak Parti’nin varoluşunu sağlayan çoğulcu demokrasi anlayışını anlamamaktır.
Kongre sürecinde oy kullanacak parti delegelerinin yeniden belirlenmesi ivedilikle yapılmalıdır. Her yerleşkenin delegesinin ikameti aynı yerde olmalıdır. Kongrenin onayıyla oluşacak yeni Ak Parti  yönetiminin  2015 seçimlerindeki görev ve sorumluluğunun  önemini Ak Parti ‘ye oy veren herkes bilmektedir.
 İlçe başkanı , yola beraber çıktığı arkadaşlarıyla devam etmeyi  isterse kendisine bu fırsat verilmelidir.
                                                                                                                                                     Tarık Ziyad

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.