AHLAKSIZLIK MEŞRULAŞIYOR

 


 


                               AHLAKSIZLIK MEŞRULAŞIYOR


                                                                                                          Ömer CELEP


 


         Yaklaşık bir ay kadar önce Taşova’mızdaki sivil toplum örgütlerinin ortak bir tavırla son yıllarda ilçemizde faaliyet gösteren içkili lokantalarda bayan garson(yeni dildeki adını bilmiyorum halkın tanıdığı kelimeyi de kullanmak istemiyorum) çalıştırmalarına karşı ortak tavırla bir duruş ortaya koymuşlardı ve biz de bu sütundan onları desteklemiştik. İfademiz mazur görülsün ama o duruş sanırız durduğu yerde duruyor. Yaptırımla ilgili herhangi bir çalışma göze çarpmıyor ama tepki koyan sivil toplum kuruluşlarımızın yeni bir tepkisi de gözükmüyor. Yani bundan önceki tepkinin ciddiye alınmadığı ortaya çıkıyor.


         Eğer bu çalışma, bir ahlaksızlıksa ve bu ahlaksızlığın ortadan kaldırılması ile ilgili olarak elinde yetki olanlar gereğini yapmıyorlarsa, toplum geleneksel ahlakına sahip çıkma yolunda gereğini yapmalıdır. Peki ne yapmalıdır? Yetki verdiği kişilerin yakasına yapışmalı, onları gereğini yapması için zorlamalı. Yaptırım gücünü elinde bulunduran iktidar partisinin yerel temsilcileri de gereğini yapmalı. Sivil toplum Kuruluşlarının bildirisi altına imza koymakla işin içinden sıyrılacağını düşünenler bunun hesabını bir gün mutlaka vereceklerdir.


         Bayramlarda özel günlerde cilalı laflarla halkın gönlünü almak suretiyle hoş görünme gayretkeşliğine düşmenizi milletin unuttuğunu sanmayınız lütfen. Yarın bir gün seçim zamanı geldiğinde bunun hesabını bu millet sorar.


         Ey bizi yönetenler! Bizi yönetmek için aldıkları yetkiyi, özel günlerde elbise kıravat takınıp güzel kumaş ütülü pantolonla şov yapmaktan ibaret sayanlar1 Size sesleniyoruz.!


         Ecdadımızın alın terlerinin sermayeleştiği bu mekanları, cazbandın çılgın ahenginde çılgınlar gibi eğlence mekanları haline getirme ahlaksızılığına duyduğunuz bu aymazlıkların hesabını soracak bir Molla Kasım elbet gelecektir. Ey ellerinde yetki bulunduranlar! Alın terlerini incileştiği bağ-bahçe mekanlarından elde edilen kazançları nefsine mağlup zavallıların elinden alınması gece yatarken sizi hiç rahatsız etmiyor mu?


         Ey efendiler!


         Söyler misiniz? Şu anda ahlaksızlık olarak değerlendirilen bu faaliyetin zaman içinde sakınca görülmeyen bir faaliyet olabileceğini düşünemiyor musunuz, yoksa siz şimdiden bu faaliyetleri meşrulaştırmak yolunu mu seçtiniz.


         Daha da ileri bir soru geliyor insanın aklına.


         Yoksa sizin bu garsonlarla ortaklığınız mı var.


         Bu ifadenin aslında çok ağır bir ifade olduğunu hatta bundan dolayı yargı yolunu işletebileciğinizi bile düşünüyorum ama olsun, yargı hepimizin yargısıdır ve sizi dinlediği kadar bizi de dinleyecektir. Hiç kimse hesabını veremeyeceği sözü yazmaz.


         Ya gereğini yaparsınız ya da sizi bu sütunlardan millete şikayet etmeye devam edeceğiz.


         Hiç kimseye yasa dışı bir yetki kullanımı zorlayamayız. Ama bizim yasalarımız bu tür ahlaksızlıkların sergilenmesine müsait değildir. Yeter ki o hükmü bulacak göz, o hükmü bulacak akıl ve uygulayacak irade ortaya koyunuz.


 


 


                                                                                                    

Yorum Ekle