ADETA MÜZE GİBİ BİR KÖYÜMÜZ…

İlçemize 10 km uzaklıkta olan Arpaderesi Köyü iki yüz otuz yıl önce Gürsu köyünden ayrılarak bugünkü yerleşim yerine kurulmuştur. Köy adını batısından geçmekte olan Arpaderesi çayından almış olup güneyinden Destek çayı geçmektedir. 1970 nüfus sayımında 574 olan nüfusu 2018 verilerine göre 190’dır. Köyde sarımsak ve diğer tarım ürünleri ekilmektedir..

Türk Sanat Müziğinde 160 güftesi bulunan “AĞLADIM MI GÜLDÜM MÜ” “KADERE BAK” “AĞLAMIŞIM GÜLMÜŞÜM”, “BİTMEYEN ÇİLE” çok ünlü eserlere imza atan ve kalp rahatsızlığı nedeniyle  4 Mayıs 2008 Pazar günü Bilecik’te toprağa verilen ünlü Güftekar Salih Korkmaz’ın da doğduğu köy olan Arpaderesi, modern mimari ile eski köy evlerinin iç içe bulunduğu bir köyümüz.

Köyün  tarihi çok eskilere dayanmasa da, evlerdeki şark köşeleri ile köy bir müzeyi andırıyor. Tarihi eskilere dayanan bir çok ulu ağaç muhafaza ediliyor.

Köyde eski ambar, soku taşı (aşlık, bulgur döğme aracı) gibi eskiye dair bir çok eşya mevcudiyetini koruyor. Köyün özellikle camii ve minaresi tarihi özellik taşıyor. Haberin hazırlanmasında ve köyün sanal arşivini  hazırlayan ve bu güzel değerleri ortaya çıkaran Ahmet Şimşek’e teşekkür ediyoruz.

Yorum Ekle