9.ÇİÇEK BAMYASI FESTİVALİ SONA ERDİ

 

            Taşova Belediye tarafından her yıl düzenlenen geleneksel 9. Çiçek Bamyası Festivali Kasım Alper Özdemir’in sunumu ile  2. günde düzenlenen  çeşitli etkinliklerle sona erdi

            Festival kapsamında ilçe meydanında düzenlenen halk konserine , Amasya Valisi İbrahim Halil Çomaktekin, Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir, Taşova Kaymakamı Engin Uysal, İl Jandarma Komutanı Albay Ünsal Ağaoğlu, Amasya Emniyet Müdürü Cemil Bayazıt, AK Parti Amasya İl Başkanı Osman Faik Salman, Tokat Erbaa Belediye Başkanı Ahmet Yenihan,  diğer yetkililer ve çok sayıda vatandaş katıldı .

           Amasya Valisi Çomaktekin yaptığı konuşmada “Taşova 9. Çiçek Bamyası Kültür ve Sanat festivali dolayısı ile Taşova Belediye Başkanımız sizleri bir araya getirip birlik ve beraberliğimize ,mutluluğumuza ,heyecanımıza ayrı bir değer katmak istemiştir.Her ilimizin her ilçemizin kendisi ile özdeşleşmiş olduğu bir takım değerleri vardır. Tarımsal değerler denince de akla Amasya elması geliyor. Çiçek bamyası da Taşova için aynı değerdedir. Başka yerlerde de bamya vardır ama Taşova’nın çiçek bamyası ayrı bir bamyadır Taşova’da özeldir Taşova’da güzeldir. Türkiye’de bamya üretiminin  % 82 lik kısmı Amasya’da bununda % 52 lik kısmının Taşova’da üretildiğini görürsünüz. Bamya bu bölge için çok kıymetlidir. Böyle önemli ürünü markalaştırıp daha çok kesimlere tanıtmamız anlatmamız lazım diyerek düzenlenen bu festivalde  emeği geçenlere  teşekkür ediyorum” dedi.               

       Kaymakam Engin Uysal İlçemiz geneli hakkında açıklamalarda bulunarak. İlçemizde yapımı devam etmekte olan Meslek Yüksek Okulu, bitmiş durumda olan Sağlık Meslek Lisesi,yine bitmiş durumda olan Anadolu lisesi,16 köyümüze yapılan Köydes projesi ile alakalı parke taşı çalışmaları aynı zamanda 14 köyümüzün yol su işleri bunlar gösteriyor ki Taşova kendini bir noktada aşmaya başlamıştır. Amasya’nın içerisinde ve dışarısında kendi imajını bamya festivali ile üzümü ile kirazı ile kendi tarımsal ürünleri ile kültürel değerleri ile simsimi ile ve özellikle eğitim alanı hem binasal anlamda hem de eğitimim içeriği  anlamında ciddi oranda aşmış durumda. Geçtiğimiz yıl 140 öğrenciye aşmış olduğumuz dershane projesi ile sbs de % 77 ye varan başarı da eğitimin  sadece final yapmak olmadığını da aynı zamanda işin içeriği ile de ciddi anlamda gayret sarf edildiği göstermiş bulunmaktadır ”dedi.

                  Belediye Başkanı Özdemir ise “Düzenlemiş olduğumuz festivale hepiniz hoş geldiniz. Amasya çok şanslı bir il çok genç bir valimiz aramızda .Şehzadeler diyarında inşallah kendisi çok büyük görevler yapmak için geldi. Taşova Belediyesi olarak önemli derecede üretimi yapılan bamyamızı gerekli şekilde tanıtmak ve değer kazandırmak” dedi.

                  Program Bamya yarışmasında dereceye girenlere protokol tarafından ödüllerin verilmesi ve Gaye Aksu ile  Ramazan Çelik’in verdiği halk konseri ile sona erdi.

 

Yorum Ekle