66. DÖNEM TÖRENLE BAŞLADI

Amasya Şeker Fabrikasının 66. pancar alım sezonu 12 Eylül 2019 Perşembe günü başladı.

Kampanya için Suluova  Amasya Şeker Fabrikası bahçesinde düzenlenen törene; Amasya Valisi Osman Varol, Ankara Milletvekili ve AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı, Amasya Milletvekilleri: Mustafa Levent Karahocagil, Hasan Çilez, Mustafa Tuncer, Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, Taşova Belediye Başkanı Bayram Öztürk, Taşova Pancar Bölge Şefi Murat Alan, kurum  müdürleri, üreticiler ve davetliler  katıldı.

Amasya Şeker Fabrikası A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Saatçı yaptığı konuşmasında: ”66 ıncı kez çalıştırmak ve açılışını yapmak için bir arada olduğumuz Fabrikamızın 2019 / 2020 kampanya açılış törenine katılımınızdan dolayı hepinize yönetim kurulumuz ve şahsım adına teşekkür ediyor hoş geldiniz diyorum. Fabrikamız bu yıl şeker pancarı üretimi için Amasya, Samsun, Tokat, Çorum İlleri ve bağlı İlçeleri ile 11 bölgede, 249 köy, 4.200 üretici ile sözleşme yapılmış olup, bu çiftçilerimiz de 103 bin dekar alanda pancar ekimi yapmışlardır. 80.000 ton şeker kotamızı tamamlayabilmek için Konya ve Kendi ekim sahalarımızdan beklediğimiz şeker pancarı 710 bin ton civarındadır. Pancar miktarına karşılık çiftçilerimize 250 milyon TL ödeme yapılacak olup, bu tutarın 40 milyon TL’si bugüne kadar avans olarak çiftçilerimize ödenmiştir. 2019/2020 kampanya döneminde yaklaşık 80 bin ton kristal toz şeker, 26 bin ton melas, Yöremiz besiciliğinde önemli yeri olan 210 bin ton yaş pancar küspesi üretimi gerçekleşecektir. Kuru Küspe tesisimiz de bu yıl faaliyete geçmiş olup, üretime başlayacaktır. 2020 yılında Pancar ekimini 125 bin dekara çıkarmak başlıca hedeflerimiz arasındadır. Kota sorunumuz tamamen ortadan kalkmıştır. Tüm pancarları A kotası üzerinden alacağız. Şeker paketleme tesisimizi faaliyete geçireceğimizi söylemiştik. Yine bu verdiğimiz sözü yerine getirerek, 3 adet Kristal Şeker Paketleme Ünitesi ile 1 – 3 ve 5 Kg paketlerde şeker üretilerek piyasaya arz edilmiştir. Yine fabrikamız tarafından çiftçilerimize daha iyi hizmet verebilmek için 6 sıralı söküm makinası aldık ve hizmete sunduk.

Ayrıca bizlere bu çalışmalarda destek veren emeğini hiçbir zaman esirgemeyen bu İşletmelerin gerçek sahibi olan çiftçi kardeşlerime teşekkür ediyorum.” dedi.

 

Yorum Ekle