Amasya İtimat

5 EKİM DÜNYA ÖĞRETMENLER GÜNÜ

Milli Eğitim Bakanımız Sn. Nimet Çubukçu 24.09.2010 tarihli yazısı ile “Dünya Öğretmenler Günü”müzü kutladı.

 

Sn. Çubukçu’nun “5 Ekim uluslararası Öğretmenler Günü” kutlama yazısı şu şekildedir.

 

“Sevgili Öğretmenler!

Sizler, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde, O’nun yaktığı uygarlık meşalesini kuşaktan kuşağa en iyi şekilde devredecek, Cumhuriyete inanmış, onun erdemiyle beslenen, değerleri ile gurur duyan, kendi öz kimliğine sahip çıkan kuşaklar yetiştirdiniz. Bilimin ve aklın öncülüğünde çağdaş, lâik, demokratik, özgür, bağımsız ve kendine güvenen kuşaklar yetiştirmeye devam ettiğiniz için siz değerli öğretmenlerimize şükranlarımı sunuyorum.

 

Saygıdeğer Öğretmenler!

Öğretmenlik mesleği, sadece bilgi aktarmak değildir, öğretmenlik, sevgi ve fedakârlık, kişinin aklını, ruhunu ve iç benliğini beslemek suretiyle, öğrencileri hayata en iyi şekilde hazırlamaktır. Büyük Önder Atatürk’ün en çok fedakârlık isteyen meslek olarak nitelediği öğretmenlik, manevi yönüyle en büyük tatminin yaşandığı kutsal bir görevdir.

 

Eğitime verilecek değer, öğretmenlerin yetiştirilmesine ve geliştirilmesine gösterilecek önem, öğretmenin statüsünün yükseltilmesine gösterilecek hassasiyet, demokrasinin geliştirilmesinin en akılcı yoludur.

 

Bir toplumun mühendisi durumundaki öğretmenlerin, diğer meslek gruplarından farklı olarak bir ayrıcalıkları vardır; o da malzemelerinin insan olmasıdır. Öğrencilerimizin akılcı, bilimsel, araştıran, öğrenmek isteyen, bilgiye ulaşabilen, paylaşımcı, iletişim becerisine sahip, ileri teknolojiyi kullanabilen, tamamen bilgiyle donanmış bireyler olarak yetişmeleri çok önemlidir.

 

Dünya Öğretmenler Günü dünya devletlerinin eğitime daha fazla pay ayırmasını ve eğitimin önemini vurgulamayı amaçlamaktadır. Bu kapsamda Dünya Öğretmenler Günü’nün ana teması “Daha Kaliteli Öğretmen, Daha Kaliteli Eğitim”dir.

 

Değerli Öğretmenler,

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Öğretmenler, yeni nesil sizlerin eseri olacaktır” sözlerini anımsatarak tüm öğretmenlerimizin, “5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü’nü kutluyorum. Selam ve saygılarımla.”

  *                              *                              *

Yazının güzelliği ilk okuyuşta hepimizi etkiliyor. Fakat ataması yapılmayan öğretmenler sorunu, güçlendirme nedeniyle eğitime açılamayan okullar sorunu, boş geçen branş dersleri sorunu bu kutlamaya gölge düşürüyor.

 

Her şeye karşın “5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü” kutlu olsun.

 

Bütün çabamız çocuklara, gençlere güzel bir dünya hazırlamaktır. Buna uygun düşen en güzel şiiri de Nazım Hikmet yazmıştır. Şiirin bir bölümünü sizlerle paylaşarak hoş ve esen kalınız diyorum.

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.