Amasya İtimat

4 HAZİRAN 1993

      Nereden çıktı bu tarih diyebilirsiniz. Yalnız bu tarih Taşova’nın gördüğü ve görebileceği en büyük kalabalığın bulunduğu tarihtir. Çünkü Solingen’de 29 Mayıs 1993 tarihinde katledilen şehit hemşerilerimiz Hülya Genç, Saime Genç, Hatice Genç, Gülsüm Genç ve Gülistan Öztürk’ün defnedildiği gündür.
Yaşı yetenlerin hatırlayacağı, yetmeyenlerin ise bir şekilde dinlediği  TRT1 aracılığı ile de naklen yayın yapılan 5 can için cenaze töreninin yapıldığı gündür. Kimler yoktur ki o an Taşova’da Türkiye Cumhuriyetinin yeni Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan vekili Erdal İnönü, Devlet Bakanı Tansu Çiller, Devlet Bakanı Cavit Çağlar, Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Almanya Dışişleri Bakanı Klaus Kinkel, sayısız  yerli ve yabancı basın mensubu.  Amaç o gün yaşananları tekrar yazmak değil tabii ki, ancak şunu da belirtmeden geçemeyeceğim; diğer  Türk  politikacılardan  cenaze alanına geldiği bilinci ile sadece Başbakan vekili Erdal İnönü’nün Müftülük önünde inip teker teker bütün yol kenarındaki vatandaşlar ile tokalaşıp, öpüp; acılı bayramınız mübarek olsun; başınız sağ olsun diyerek tören alanına ilerlemesi idi.
Bu geçen sürede mezarı başında anıldığını Milli Eğitim Müdürümüz Ali Rıza Atasoy’un Solingen şehitleri isimli şiirini okurken hikayesi bölümünde öğrendim.
Biliyorsunuz ki yurt dışında meydana gelen her bir olayda Solingen şehitleri akıla gelir, dolayısı ile de Taşova’nın adı geçer. Yalnız Taşova her şeyden geri kaldığı gibi, ondada geri kalmıştır. Ve o canların hatırasına bir anıt yapamamıştır. Diğer yerlerde olsa her bir sokağa ayrı ayrı ismini verir, gelip geçenin yoğun olduğu yere koyardı anıtı. İşte bizim şehitlerimiz diye hak verdiğinizi kabul ederek şu şekilde bir yorum yapalım. O gün için hangi esnaf yoktur ki Solingen şehitlerinin cenazesine ve daha sonra gelen öğrenci gurubuna satışta bulunup, dolayısı ile hakkı geçmesin. Yine adını önünde veya sonunda Taşova bulunan dayanışma, kültür, eğitim, birlik, tanıtım, kooperatif.. vb benzer dernek ve birlikler ne düşünür acaba? Ben bilmiyorum, bileni de görmedim. İnşallah bir gün gelir görürüz. Şahsen göreceğimize ben  inanıyorum. Hasan Hoca (Öztürk) nerelere ulaşıp insanları bir araya getiriyorsa, bu da bir şekilde çözülür.
Dolayısı ile şehitlerin yıldönümünde isimlerini tekrar yazarak Hülya Genç, Saime Genç, Hatice Genç, Gülsüm Genç ve Gülistan Öztürk’ü yad edelim. Allah rahmet eylesin.

Sayın Hocamın iznini de almışken yazalım. Ne güzel  yazmış şiiri:
***SOLİNGEN ŞEHİTLERİ***
—Ruhları Şadolsun—
Şimdi bahar vaktidir yüreklerde yadınız,
Kulaklarda çınlıyor hala o feryadınız,
Mahrem düşlerimizde saklı kaldı adınız.
……….Beyhudedir kalbimin çarpışan gelgitleri,
……….Şad olsun ruhlarınız Solingen Şehitleri.

Bir avuç küldür şimdi sizden geriye kalan,
Ve tarumar bir bahçe masum gülleri solan,
Hakikat bu müebbet gerisi hepten yalan.
……….Uhrevi dünyanızın şenlensin muhitleri,
……….Şad olsun ruhlarınız Solingen Şehitleri.

Var mı ki bu alemde bahtiyar olup gülen,
İki damla gözyaşı kirpiğimden süzülen,
Ne çare ben değilim bir tek size üzülen.
……….Zulmete ışık olur mazlumun ümitleri,
……….Şad olsun ruhlarınız Solingen Şehitleri.

Ali Rıza ATASOY    (Taşova, 29.05.2007)

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.