Amasya İtimat

Dinmeyen Acı, 31 YIL OLDU…

Haber : Serdoğan Sıvacı

31 YIL OLDU… IRKÇI SALDIRIDA YAŞAMINI YİTİRENLER KABİRLERİ BAŞINDA ANILDI

Almanya’nın Solingen kentinde, 29 Mayıs 1993’te ırkçılar tarafından kundaklanan ve 5 Türk’ün ve “Bilge Ana” olarak bilenen Mevlüde Genç, Mercimek köyündeki kabirleri başında anıldı.

Solingen faciasının 31. yıl dönümü dolayısıyla, ilçemize bağlı Mercimek Köyü’nde, hayatını kaybeden Genç ailesinin fertleri ve merhume “Bilge Ana” Mevlüde Genç’in kabri başında Kur’an-ı Kerim okunup, dua edilerek anıldı.

Taşova Kaymakamı Efe Kılıç, yaptığı konuşmada, “4 kişilik Neonazi gurupları tarafından katledilen ailemizi bugün ölüm yıl dönümlerinde onları anmak için bir araya geldik. Ne yazık ki bu mefhum olayda merhum Mevlüde teyzemiz ve Durmuş amcamızın kızları Gürsün İnce ve Hatice Genç, torunları Saime ve Hülya Genç ile yeğenleri Gülistan Öztürk hayatlarını kaybetti. Kendilerine bir kez daha devletimiz adına ilçe kaymakamı olarak Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.

Daha sonra “Bilge Ana” Mevlüde Genç’in eşi Durmuş Genç ile görüntülü görüşen Kaymakam Kılıç, “Mevlüde teyzemizi, kardeşlerimizi ve ablalarımızı andık. Türk Milleti’nin kalbinde yaşayacaklar, unutulmayacaklar. Mevlüde teyzemizin kin ve nefret söylemlerinde bulunmaması, dostluk ve kardeşlik söylemlerinde bulunması hem bizim devletimiz tarafından hem de Alman devleti tarafından takdirle karşılandı. Ruhu şad olsun. Mevlüde teyzemiz de “sadece 4 kişiye nefretim var. Almanlara karşı nefretim yok” demişti. Bu da zaten kardeşlik için olması gerekendi. Bilge Ana diye boşa söylemediler Durmuş amca” diye konuştu.

Programa; Kaymakam Efe Kılıç, Belediye Başkanı Ömer Özalp, İlçe Müftüsü Ferhat Koçak, Genç ailesi ile yakınları, kurum amirleri ve vatandaşlar katıldı.

 

Yorum Ekle