30 MART’TAN SONRA

27 Mayıs ‘ta Taşova belediye başkanı bilgilendirme toplantısı yaptı. Basın ve mahalle muhtarları ile sivil toplum kuruluş temsilcilerinden katılım vardı.

Tabii ki böyle bir bilgilendirme toplantısını Taşova belediye başkanlarından ilk defa düzenleyen başkan olmasından dolayı anlamlı bulduğumu bundan dolayı teşekkür ettiğimi ifade ettim.

Toplantıda ne yapacakları ile ilgili bilgiler verdi. Katıldığım ve ya katılmadığım konular elbette oldu.

Ancak belediyenin gelir ve giderlerinin anlatılması ve de borçlarının rakamsal olarak verilmesi benim için daha da anlamlı idi. Bu borçlardan dolayı belediyenin ne halde olduğunu ve bu hale gelmesindeki sebepleri ve de bu hale gelmesindeki bir önceki yöneticilerin har vurup harman savurduklarının da göstergesi olacaktı.

Personel  giderlerinin fazla olduğu, ancak 2 aylık maaşlarının ödendiği tabi ki belediye olarak şahıslardan borç alarak, bu ne demektir? siz düşünün !

Belediyenin 2 trilyona yakın  (2 milyon TL.) su ve emlak vergilerinin toplanması bunu da katılımcıların olumluyarak toplumsal ilişki ağlarını devreye sokması noktasında benzeri konuşmalar oldu.

Buradan bir hizmet nasıl olur bir önceki yazımda da bahsetmiştim şişirme personel alımı, seçim öncesi vaadlerden dolayı. Vatandaşlardan aldığın vergileri hizmete dönüştüremezsen verdiğin sözlerden dolayı yığılma personelle ve onların maaşlarını ödeyemez duruma düşersiniz diye.

Yeni öğrendim maaşını belediyeden alıp da kaymakamlıkta çalışanları,  bu ne demek, sen devletten çok mu güçlüsün ki  kaymakamlığın personel ihtiyacını karşılıyorsun buna benzer daha neler.

Ben vatandaş olarak vergimi niye sana veriyorum; ilçenin yol, park, bahçe yaşanılabilir bir ilçe olması için,  sen ne yapıyorsun? istihdama, seçim umutlarına uygun davranıyorsun. Bu kabul edilebilir  bir davranış olmasa gerekir.

180 milyar civarında gelirin var 240 milyar personel giderin var, her ay 70- 80 milyar açık veriyorsun, bunun planlaması bence daha önemli, esas sorun bir önceki yönetimden kaynaklı, borç batağı ve nerelere harcandığının bilinmemesi, belediyenin tüm gayrimenkullerinin satışı ve ne elde edildiğidir.  Kimlere ne peşkeş çekildiği bunların açığa çıkarılmasıdır aslolan.

Çıkarılmadığı zaman şaibenin bir parçası da yeni yönetim olacaktır. Duyumlarım; 500 milyarlık mefruşat faturası yani perde ve tül;  seçim öncesi 46 milyarlık nohut faturası,  buna benzer  açık kapatmak için sağdan soldan toplanan yemek ve benzeri lokanta faturaları ve daha niceleri.

Bunların hesabının sorulmadığı zaman vatandaştan  emlak ve su vergilerini icra yoluyla toplanması bir anlam ifade etmiyor yukarıda beyan ettiğim halk arasındaki fütursuzca talan edilen belediye bütçesinin hesabı sorulmalıdır. Alacak tahsili vatandaşın güven duyması bunun ispatı için önemlidir diyorum.

Şeffaf  belediyecilik hesap veren,  verebilenlerle yapılması gerektiğini hizmet anlamında tartışan, tartıştıran,  sorunları paylasan bir belediyecilikle çözümsüzlüğünde çözüme dönüşen hatta kaynaşan yönetim anlayışı ile basarılı olur.

Yoksa böyle gelmiş,  böyle gider anlayışı yeni sorunları ve çürumeyi beraberinde getirir. Bu da Taşova’ya yazık etmek olur diyorum.

 

Yorum Ekle