21 EYLÜL İLÇEMİZ İÇİN ÖNEMLİ BİR TARİH

Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma (IPARD) programı kapsamında desteklenecek tedbirler arasında “Yerel Kalkınma Stratejilerinin Uygulanması – LEADER Yaklaşımı” çerçevesinde ilçemizde 9 Eylül 2016 Cuma günü bir ön toplantı yapıldı.

Tarım Bakanlığı LEADER Yerel Kalkınma Uzmanı Orhan Polat’ın başkanlığında İlçe Tarım Müdürlüğü makam odasında saat 10.00’da başlayan toplantıya; İl Genel Meclisi Üyesi Gönül Hayati Özkan, Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Bünyamin Şahin, İlçe Tarım Müdürü Mustafa Okur, gazetemiz adına Ahmet Günaydın katıldı.

LEADER Uzmanı Polat, “Tarım Bakanlığı’nca “LEADER Tedbiri bilgilendirme ve harekete geçirme projesi uygulamaya konulmuştur. Amasya’ya bağlı Taşova, Gümüşhacıköy, Göynücek ve Hamamözü ilçeleri arasından iki ilçe puan esasına göre seçilecektir. 21 Eylül 2016 Çarşamba günü Amasya Belediye Kültür Merkezi Zeynep Hatun salonunda bir toplantı yapılacaktır. Bu toplantı dört ilçe için büyük önem arz etmektedir. Eğer ilçemiz verilecek katılma isteği mektuplarına göre seçilirse Taşova ilçemizde çalıştay yapılarak paydaşlar bilgilendirilerek görüşleri alınacaktır. Konu ile ilgili bir dernek kurulması ve özellikle derneğin 16 kişilik kurucular kurulunda 1/3 kamu kurum kuruluşlarından,1/3 sivil toplum kuruluşlarından , 1/3 genç ve bayanlar ve üreticilerden oluşan bir dernek oluşumu gerekiyor. Dernek üyelerinin çoğaltılması önemlidir.”

İl Genel Meclisi Üyesi Özkan, ilçemizin sebze, meyve ve bitki bakımından çok zengin olduğunu, bu tür desteklerin tüm kamu kurum, sivil toplum ve üreticilerimizin el birliği ile ilçemiz adına en iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Gazetemiz muhabiri Günaydın, Taşova’nın bulunduğu hinterlantın dünyada ülkemizin bulunduğu hinterlantla eş değerde olduğunu, ilçemizin; Batı, Akdeniz ve Marmara bölgesindeki bir çok ilçeden daha güçlü ürün çeşitliliğine sahip olduğunu, özellikle ilçemiz kirazının 2.5 ay boyunca rakım farklılığı nedeni ile tüketilebildiğini, üzümde Kızgüldüren, Baraklı ve Belevi‘nini ön plana çıktığını, Taşova genelinde üzümün Ağustos ayı ile Aralık sonuna kadar bulunabildiğini. Bamyada Türkiye’de iddialı olduğumuzu, Mantar, Sahlep, Domates gibi bir çok ürün çeşitliliğimizin olduğunu anlattı.

Daha sonra Polat, Özkan ve Günaydın, Belediye Başkanı Bayram Öztürk’ü makamında ziyaret ederek kendisine konu ile ilgili bilgi verilerek toplantıya davet edildi ve bu süreçte yer almaları istendi. Belediye Başkanı Bayram Öztürk, gerekli her türlü desteğin verileceğini belirtti.

İlçemiz için büyük önem taşıyan 21 Eylül 2016 Çarşamba günü Amasya’da yapılacak toplantıya siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları (dernek, vakıf, birlik, kooperatif, odalar vb.), muhtarlar ve vatandaşları davet ediyoruz.

unnamed

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.