2 yılda 1 Milyon Ceviz Fidanını Toprakla buluşacak Projede Taşova yok…

Amasya Orman Bölge Müdürlüğü ve Tokat Valiliği işbirliğinde ‘1 Milyon Ceviz Fidanı Projesi’ kapsamında Almus-Reşadiye Tozanlı Vadisi’nde yaklaşık 10 bin dönüm alana “150 Bin Ceviz Fidanı” dikimi yapılması için protokol imzalandı.
Amasya Orman Bölge Müdürü Halil Oflu, beraberinde Tokat Müdürü Erhan Çotur, Erbaa Müdürü İlhan Yazıcı, Niksar Müdürü Erdal Düzgün ve Almus Müdürü Eşref Şen’in katılımıyla gerçekleştirdiği Tokat Valiliği ziyaretinde Vali Dr.Ozan Balcı tarafından makamında kabul edildi.
Gerçekleştirilen ziyarette; ‘1 Milyon Ceviz Fidanı Projesi’ ve bölgede yürütülen ormancılık yatırımlarıyla ilgili istişarede bulundular.
Daha sonra Vali Dr. Ozan Balcı ile Amasya Orman Bölge Müdürü Halil Oflu arasında protokol imzalandı.
Valilik Makamında gerçekleşen imza protokolünde açıklama yapan Vali Dr. Ozan Balcı, 1 Milyon Ceviz Fidanı Projesi kapsamında Almus ve Reşadiye Tozanlı Vadisi’nde şu ana kadar 80 bine yakın ceviz fidanı dikildiğini, sonbaharda 150 bin ceviz fidanının daha toprakla buluşturulmasıyla birlikte Tozanlı Vadisi’ne 230 bin ceviz fidanın dikilmiş olacağını söyledi
Vali Dr. Ozan Balcı, proje çerçevesinde Tokat’ta şu ana kadar 520 bin ceviz dikildiğini söyledi.
Vali Dr. Ozan Balcı, “Bu yıl Özel İdare kaynaklarıyla 100 bin, Orman İşletme Müdürlükleri kaynaklarıyla 150 bin ceviz fidanı dikiyoruz. Ayrıca fidanlıkta yetiştirilen ceviz fidanları aşılanarak sonbaharda toprakla buluşturulacak. Böylece toplamda iki yıl içerisinde 1 milyon ceviz fidanını toprakla buluşturulmuş olacağız.” dedi.
Ziyarette; Vali Ozan Balcı tarafından Tokat ilinde hizmet yürüten Orman İşletme Müdürlüklerinin müdürleri olan Erbaa Müdürü İlhan Yazıcı, Niksar Müdürü Erdal Düzgün ve Almus Müdürü Eşref Şen ve BTİ Şube Müdürü olarak atanan Tokat Müdürü Mehmet Sandalcı’ya Tokat il sınırları içinde yürütülen başarılı ormancılık faaliyetlerinden ötürü ‘’Başarı Belgesi’’ ile taltif etti.
Amasya Bölge Müdürü Halil Oflu ise konuşmasında; Kendine has tadı, kokusu ve aroması olan yerel Niksar cevizi aşılama çalışmalarını önemsediklerini, bu konuda fidanlıklarda fidan üretim ve aşılama çalışmalarının devam ettiğini; Tokat’mızın toprağına, suyuna sahip çıkarak bu toprakları yeşile büründürmek için ağaçlandırma çalışmalarımıza aralıksız devam ediyor, Orman köylülerimizin ise aile ekonomilerine katkı sağlamak için gelir getirici tür ağaçlandırma çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz” dedi.

Yorum Ekle