17 YIL ÖNCESİNDE TAŞOVA

Yeni Taşova Gazetesi Tarih:02 Ağustos 2002 Cuma Sayı:1843

ÇAKIRSU YAYLA ŞENLİKLERİ YAPILDI

İlçemize bağlı Çakırsu (Yonnus) köyünde hafta sonu ilk kez Yayla şenlikleri yapıldı. Doğal güzellikleri ile ünlü Çakırsı köyü Yemişen mahallesi yaylasında gerçekleştirilen 1. Yayla Şenliğine ilk olmasına rağmen büyük ilgi olduğu gözlendi.
Şenlikler dolayısıyla bölgemizin sevilen sanatçılarından Nuri Yücel bir konser verdi. Şenliklerde mahalli sanatçılarımızda yer alarak izleyicilere zevkli anlar yaşattılar.
Köy muhtarlığı tarafından misafirlere pilav üstü tavuk, kavurma, karpuz, ayran ve yöresel hamur işi ikram edildi.
Şenliklere İstanbul’da ikamet eden Çakırsulular, ve köylerden geniş bir katılım oldu.

İYİ YÖNETİMİN GELİŞTİRİLMESİ İLÇE UYGULAMA KOMİTESİ ve DANIŞMA KURULU OLUŞTURULDU

İlçemizde bulunan tüm kamu kurum ve kuruluşların vatandaşa verilen hizmette daha hızlı, verimli ve kaliteli olması gayesiyle İlçemiz Kaymakamı Mustafa Çit başkanlığında İyi Yönetimin Geliştirilmesi Uygulama Komitesi ve Danışma Kurulu oluşturuldu.
Kurul ilk toplantısını 7 Ağustos 2002 Çarşamba günü saat 14.00’de Kaymakamlıkta yapacak.
Komitede; Kaymakam Mustafa Çit, Jandarma Komutanı, Belediye başkanı, Emniyet amiri, Yazı İşleri Müdürü, Özel İdare Müdürü, Sivil Savunma Müdürü, Nüfus Müdürü bir belde Belediye Başkanı yer alırken, Danışma kurulunda ise Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı, Ziraat Odası Başkanı, bir merkez mahalle Muhtarı, bir köy Muhtarı, Şoförler Odası Başkanı, Yeni Taşova Gazetesi temsilcisi, Taşıyıcılar Koop. Başkanı, Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı hazır bulundu.

CUMHURİYET SAVCISI AHMET AYDIN ve HAKİM SERAP AYDIN GÖREVE BAŞLADI

İlçemiz Cumhuriyet Savcısı Bülent Gümüş ve eşi Hakim Hatice Gümüş’ün Van ili Erciş adliyesine atanması ile boşalan kadrolara atama yapıldı.
Bülent Gümüş’ün yerine Bitlis ili Hizan ilçesi Cumhuriyet Savcısı Ahmet Aydın 31 Temmuz 2002 itibarı ile görevine başladı. Hatice Gümüş’ten boşalan hakimliğe ise yine Bitlis-Hizan ilçesi hakimi Serap Aydın başladı.
Cumhuriyet Savcısı Ahmet Aydın ve eşi Hakim Serap Aydın’a hoşgeldiniz der, yeni görevlerinde başarılar dileriz.

MÜLBÜKÜ KÖYÜ KAVUN FİYATLARININ DÜŞÜKLÜĞÜNDEN DERTLİ

Son yıllarda adını kavunla duyuran Mülkbükü köyü geçtiğimiz hafta üretip pazara çıkardığı, kavundan memnun değil.
Umutlu yolu üzerinde 3 yıl önce kurulan sosyal tesiste ürünlerini pazarlayan Mülkbükü köyü, bu yıl ürünlerde rekolte yüksek ama fiyatlar düşük diye dert yanıyor.
Köy Muhtarı A. Kadir Önder; 3 yıl önce kilosu 200 bin lira olan domates ve kavunun bu yıl 50 bin ile 70 bin lira arasında satıldığını ve üreticinin perişan olduğunu söyledi.

SEL İLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Geçtiğimiz hafta Sepetli ve Arpaderesi ile bazı köylerde hasara varan sel felaketi ile ilgili Kaymakamlık ve Belediyenin çalışmaları sürüyor.
Sel sonrası cadde ve sokaklarda kalan çamur ve pislikler İlçe Belediyesinin yanısıra Amasya, Erbaa ve kasaba belediyelerinin araçları ile temizlendi.
Sepetli’de sel sonucu parçalanan traktörün sahibine Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından telef olan 2 ineğin sahibine de yardım yapılacak. Selde tarlaları çamur ve taş dolan araziler ise Köy Hizmetleri araçları ile temizlenecek.

KARSAVUL ŞENLİKLERİ YAPILDI

Bu yıl 3.sü yapılan Karsavul köyü Yayla Şenlikleri kalabalık bir katılımla gerçekleştirildi. Çeşitli etkinliklerin yer aldığı şenliklerin 2. günü olan Pazar günü Türk Halk ve Sanat müziği sanatçıları şenliğe katılanlara güzel anlar yaşattı.

Yorum Ekle