15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinliğinin 1. yıl dönümü Taşova Atatürk Bulvarı Belediye binası önünde düzenlendi.

15 Temmuz Cumartesi günü Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma etkinliklerine Tasova halkı tarafından büyük ilgi gösterildi. 20:30’da başlayan program saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Merkez Cami imam hatibi Hüseyin Aytaş’ın Kuran-ı Kerim okuması ile devam etti.

Taşova İlçe Kaymakamı Kudret Kurnaz’in günün anlam ve önemini belirten konuşması ise su şekilde; “Ülkemize 15 Temmuz 2016 yılında sıradan bir darbe girişimi olmadı. Bu ülke Irak’tan Suriye’den sonra ikinci bir Suriye yapılamak istendi ve bunun için defalarca girişimde bulunuldu ama milletimiz engel oldu. Başaramadılar. O kadar alçakça haince girişimdi ki bu millete kurşun sıkıldı. Maalesef çok sayıda darbe olmuştur.  Ancak hiçbirinde darbede millete kurşun sıkılmamıştır. Milletin vergileri ile alınan tanklar milletin üzerine yürütüldü. Milletin parası ile alınmış kurşunlar millete sıkıldı. Öyle alçakça ve haince bir girişimdi. Çok şükür milletimiz iradesine özgürlüğüne geleceğine sahip çıkmıştır. Bu tür girişimlerin bir daha yaşanmayacağı noktasını koyarak darbeler dönemini kapatmıştır. Bizler bundan sonra değerlerimize sahip çıkıp, değerlerimizi çok iyi bilmeliyiz. En başta dinimizi okuyarak öğrenerek anlamalıyız, yaşamalıyız. Yoksa birilerinin mensubiyetine girerek milletin başına ne tür sıkıntılar açabileceğini bir yıl önce şehitler vererek gördük. Her şeye rağmen devletimiz güçlüdür hala dimdik ayaktadır ve milletimizin desteği arkasındadır. Şehitlerimizi rahmetle anıyor gazilerimize acil şifalar, ailelerine sabırlar diliyorum. Allah bir daha ülkemize böyle hainlikler göstermesin” diye konuştu.

Ardından program Taşova Belediye Başkanı Bayram Öztürk’ün konuşması ile devam etti ; “Ülkemizin kurumlarına bir virüs gibi yuvalanan bu yapı hainlikte ve alçaklıkta sınır tanımayarak darbe gecesi 249 vatandaşımızı şehit edip 2 bin vatandaşımızın da bu olaylarda gazi olmasına sebep olmuştur. Bu vesile ile şehit ve gazileri rahmet ve minnetle anıyoruz. Bundan bir yıl önce 15 Temmuz darbe ve işgal girişimi sırasında Taşova halkına ulaşarak Belediye binası önünde toplanarak darbeye geçit vermeyeceğimizi, Taşova halkı olarak dimdik ayakta durduğumuzu başkomutanımızın arkasında olduğumuzu yüksek bir sesle haykırdık. Türk milleti bu vatanın sahipsiz olmadığını gerektiğinde canı pahasına milli iradesine, bağımsızlığına, özgürlüğüne sahip çıkacağına bu alçak Fetöcülere ve onların sahiplerine de göstermiştir. Kimse bu aziz milleti test etmeye kalmasın, kimse bizim değerlerimizi yok etmeye cüret etmesin”dedi.

Program futbol turnuvasında dereceye giren takımlara kupaların Kaymakam Kudret Kurnaz tarafından verilmesi, Kuran-ı Kerim okunması, İlçe Müftüsü Harun Yılmaz tarafından dua yapılması, Adem Sevgi konseri ve üzüm hoşafı ile buğday çorbası ikramı ile sona erdi.

Haber: Ebru Aksoy ve Elif Atay

 

Yorum Ekle