7 ASIRLIK CEVİZ AĞACI, SERENDER ve ANBARLAR…

İlçemiz Şeyhli köyü; Orta Karadeniz ikliminin hüküm sürdüğü, topografik olarak orta derecede meyilli, 570-1100 metre rakımlı ekolojik şartlara sahip bir köyümüz olup,  7 yıl önce tamamlanan çevresi son derece güzellikleri barındıran bir baraja sahip. Son günlerde Asarcık ilçesi ile çevreden gelen bilinçsiz balık avcılarından köy halkı rahatsız.

Aynı zamanda Şeyhli merkezinde (Tekke) Şeyh Mehmed Abdal’ın türbesi bulunuyor ve  6 Mayıs Hıdrellez gününün kutlandığı tek köyümüz. Ancak Hıdırellez geleneği  her geçen yıl sönüyor.

Kadın ve erkeklerin ayrı kabristanlığı olan bölgemizdeki tek köydü. Fakat  bu gelenek de son yıllarda bozulmuş. Şeyhli çevresinde yapılan kültür bitkileri dışında doğal olarak yetişen orman ürünleri (Mantar, sahlep gibi) yine doğal olarak yetişen Kızılcık, Kuşburnu, Fındık, Yabani Elma) gibi meyveler ile bir çok tıbbi aromatik bitkileri barındırıyor. Bölgede yetiştirilmesi öngörülen diğer ürünler ise üzümsü meyvelerden Ahududu, Çilek ile Amasya Misket Elması başta olmak üzere  Elma, Armut, Kiraz ile sebzelerden Kuru Fasülye, orman ürünü istiridye mantarı, Avrupa ülkeleri tarafından kilosu üç misli fiyata satın alınan organik tarım ürünleri ile beslenen büyük ve küçükbaş hayvancılık  sonucu elde   edilen organik kırmızı et ve süt üretimi  köye önemli gelir oluşturabilir.

İlçemizin kuzey kesim inde yer alan Şeyhli, köyünde  mantar, sahlepten sonra 2013 yılından bu yana fındık önemli bir gelir kaynağı haline geldi.

2015 yılında Şeyhli köyünde altı vatandaşımız bir tonun üzerinde fındık üretirken, aynı köyden Hatip Akça isimli vatandaşımız 2.5 tona yakın fındık üretmişti.  Asarcık’tan fındık patozu getirilerek hasadı yapılan fındığımızın tadı gayet güzel. Şeyhli köyünde 2020 yılındaysa yaklaşık 5 ton fındık hasadı gerçekleştirilrken, özellikle kuzey    kesimlerde bir çok insanımız için gelir kaynağı olan fındık fiyatı üreticiyi memnun ederken, 1-5 kiloluk poşetlere konularak büyük şehirlerde pazarlanıyor Tarihçesı çok   eski yıllara uzanan  köydeki  ceviz ağacının  gövdesi ve  kökleri  köyün   tarihi hakkında ipuçları  veriyor. Doğu Karadeniz  köylerinde görülen  serenderlerden görmek mümkün olduğu  gıbi, ahşap ambarlar da  mevcudiyetını koruyor.

 

 

 

 

 

Yorum Ekle