Amasya İtimat

1. Türkiye Yapay Zeka Formuna konuşmacı olarak katıldı

Taşovamızin renkli simalarından yazar Ercan Aydın. 19-20 nisanda ODTÜ Teknokentte düzenlenen 1. Türkiye Yapay Zeka Formuna konuşmacı olarak katıldı. Ülkem İçin Yapay Zeka Deneği üyesi olan Ercan Aydın, “ülkemizde yapay zeka kamu politikalarının geleceği” konulu sunum gerçekleştirdi.

Yapay Zeka Formunda ülkemizde yapay zeka ekosistemi değerlendirildi.. Uluslararası rekabet gücü ele alındı. Ülkemizin Yapay Zeka alanında hiç de küçümsenemeyecek yeri olduğu anlaşıldı.. siper güvenlik ve yapay zeka uygulamalarında, milli savunma sanayinde hatırı sayılır önceliği olduğu anlaşıldı..

Form kapsamında, ODTÜ Teknokentte düzenlenene Yapay zeka ekosisteminin geliştirilmesi ve Çalıştayına, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından, Sağlık Bakanlığından ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisinden üst düzey katılımla formda temsil edildi.. Ülkemizde bir çok ünlü fenomen çalıştayda yer aldı.. Bir çok Yapay Zeka Uzmanı ve akademisyenin katılımı ile çalıştay amacına ulaştı.

İçinde bulunduğumuz Yapay zeka çağı, bir çok fırsatı cinde barındırıyor.. gençlerimiz bir an önce, yani şimdi yapay zeka teknolojisi ile tanışmalı ve uygulama alanları geliştirmeleridir.
Gençlerimizin yapay zeka ekosisteminde yerini alması sağlanmalıdır. Diğer taraftan Cumhur Başkanlığının Ulusal Yapay Zeka Stratejisi ve Eylem Planından da anlaşılacağı üzere, devletin Yapay zeka stratejilerine üst düzey ilgisi söz konusu. Bizler Taşovalı olarak bir an önce Yapay Zeka ekosistemi türbulansında yerimizi almalıyız..

Yapmamız gereken ilk iş, Ülkem İçin Yapay Zeka Deneğinin faaliyetlerini takip etmek olabilir.

Yazar Ercan Aydın ı çalışmalarından dolayı kutluyoruz.

Yorum Ekle