1 Aralık Dünya AİDS Günü

 

Taşova Sağlık Grup Başkanı Dr.Yeliz Üstün 1 Aralık Dünya AİDS günü dolaysı ile açıklamalarda bulundu.

AIDS Nasıl Bir Hastalıktır? HIV, Human Immune Deficiency Virüs, vücut bağışıklık sistemi virüsü, AIDS tamamen vücut bağışıklık sistemi ile ilgili olduğundan, hastalığa bu isim verilmiştir Virüs, insan vücudunun hastalıklara karşı direncini sağlayan bağışıklık sistemini etkisiz hale getirmektedir Virüsten etkilenmeden önce kolayca baş edebildiği diğer hastalık mikroplarıyla artık çarpışamayacak duruma gelmesi demektir.

AIDS Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

1-Sebebi açıklanamayan aşırı yorgunluk. 2- Aşırı kilo kaybı. 3- Salgı bezlerinin kabarması 4- Dilin üzerinde pütürlü yüzeyler oluşması. 5- Deri üzerinde leke ve şişliklerin (çürük görünümünde) oluşması. 6- Sürekli devam eden ishal.

AIDS Nasıl Bulaşır? 1.Cinsel İlişki 2. Kan Yoluyla: 3. Gebelik ve Doğum

AIDS ‘den Korunma Yolları – Cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanılması.- Tek eşlilik ve partneri tanımak. – Kontrol edilmiş kan ürünleri kullanılması.
– HIV pozitif virüsü taşıyan, taşıdığından şüphelenilen kişiyle cinsel temas ve kan yoluyla temastan kaçınılması gereklidir. – HIV pozitif kadına gebe kalmaması tavsiye edilmelidir. Eğer gebe kalmışsa riskleri anlatılmalı, bebeği doğurmakta ısrarlı ise ilaç tedavisine başlanarak risk en aza indirilmeye çalışmalıdır.
– HIV taşıyıp taşımadığından emin olmadığınız kişilerle gireceğimiz her türlü cinsel ilişkide mutlaka koruyucu yöntem olarak kondom kullanılması gerekmektedir. – Kan ürünlerinin mutlaka gerekli testlerden geçirilmiş olduğundan emin olmak gerekir. – Berberde tıraş olurken kendimiz için yeni bir jilet kullanıldığından emin olunmalı. – Kuaförlerdeki Manikür ve pedikür aletlerinin dezenfekte edilmiş olmasına  dikkat edilmeli

AIDS TEDAVİSİ

AIDS tedavisinde HIV virüsünü tamamen ortadan kaldıran bir tedavi henüz yoktur, ancak HIV virüsün çoğalmasını kontrol eden ilaçlar vardır. Bu ilaçların genel adı “Antiretroviral ilaçlardır.

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.