ZİRAAT ODASI BAŞKANLIĞI BASIN AÇIKLAMASI YAPTI

 

Hükümetin açıkladığı hububat fiyatlarındaki açıklama tam bir fiyasko. Tarımsal girdi fiyatlarını dikkate aldığımızda tarım üreticisi bu sene de yine(birdaha ki seneye) yorumunu yapmak zorunda bırakıldı.

Verilen bu fiyatla devletin kurumu Toprak Mahsulleri Ofisi(TMO) tarım üreticisini tüccarların insafına bırakmamamsı gerekir. İlçemizde hububat fiyatları 600TL’ye kadar düşüş göstermiştir.Elbette ki tüccar fırsat kollar.

O kadar çok TMO’nun Taşovamız’a açılması girişimlerimiz sonuçsuz kaldı. Buradan kamuoyuna basın yoluyla çağrı yapıyoruz. Hububat üreticisini tüccara teslim etme uygulamalarına karşı TMO’nun Taşova’ya bir acentalık açılması girişimlerimize destek olup,  girişimlerinde bulunur.

İktidarların tarımsal girdilerde zirai ilaç ve tohumluklardaki artan fiyatlar dikkate alınarak, fiyat politikalarını belirlemelidir. Yani, üreticiden yana fiyatların belirlenmesi sağlanmalıdır. Yoksa tarım üreticisini tasviye tarım nüfusunun %10’a indirme politikalarından vazgeçmesi  tarımsal işgalde bulunan küçük üreticilerin desteklenmesi yönünde eğilim belirlenmesi gerekir.

Desteklemelerin küçük üreticiyi dikkate alarak yapılması talebimizdir.

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.