Yüz yıllardır sürüyor: YUNUS BABA ETKİNLİĞİ

Yonnus Baba olarak da bilinen Yunus Baba’nın bölgeye yerleşen Şelçuklular dönemindeki ”Taşabad” erenlerinden olduğu bilinmekte olup, ilçemize bağlı 18 kilometre uzaklıktaki Çakırsu köyü girişindeki kabristanlıkta türbesi vardır. Türbe değişik dileklerde bulunmak üzere ziyaret edilmekte olup, bahar ayının gelmesi ile birlikte türbe yanında toplu namaz kılınıp, şükür duası ile birlikte topluca yemek yenir.

Yüz yıllar boyu süren Yunus Baba’yı anma etkinliği çerçevesinde Çakırsu köyü muhtarı Ali Yıldız himayesinde bu yıl 22 Nisan 2017 Pazar günü bir anma etkinliği gerçekleştirildi. Çakırsu köyü camiinde öğle namazı sonrası Yunus Baba türbesinin bahçesine geçildi. Diğer köylerden de katılımın olduğu etkinliğe çok sayıda vatandaş katıldı. Yapılan duanın ardından topluca yemek yenildi.

Araştırmacı yazar Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yardımcı Doçent  Dr. Tuğrul Balaban’a aktardığı ve yazarın Amasya Efsane, Menkabe ve Memoratları kitabında 640. sayfasında bahsettiği Yunus Baba türbesinde 21 yıl önce yaşanan olay:

 

 

 

 

Yorum Ekle