YÜZ YILLARDIR SÜREN GELENEK

Yonnus Baba olarak da bilinen Yunus Baba’nın bölgeye yerleşen Şelçuklular dönemindeki ”Taşabad” erenlerinden olduğu bilinmektedir. İlçemize bağlı 18 kilometre uzaklıktaki Çakırsu köyü girişindeki kabristanlıkta türbesi vardır. Türbe değişik dileklerde bulunmak üzere ziyaret edilmekte olup, bahar ayının gelmesi ile birlikte türbe yanında toplu namaz kılınıp, şükür duası ile birlikte topluca yemek yenir.

Yüz yıllardır devam eden Yunus Baba’yı anma etkinliği çerçevesinde 7 Mayıs 2017 Pazar günü bir etkinlik düzenlendi. Türbe ziyareti sonrası Çakırsu Köyü Caminde öğle namazı eda edildi. Daha sonra köy muhtarlığı tarafından eski okul binasında topluca yemek verildi. Burada bir konuşma yapan köy muhtarı Ali Yıldız: “Bu geleneğin ne zaman başladığı bilinmemekle beraber büyüklerimiz ve onlarından büyüklerinden öğrendiğimize göre köyün kuruluşundan bu yana devam ediyor. Misafirlerimize hoş geldin diyor. Afiyet olsun diyorum.”

Anma etkinliği havanın yağışlı olması dolayısıyla bu yıl türbe çevresinde değil okul bahçesinde gerçekleştirildi. Geçmişten gelen gelenekte türbe çevresinde kazanlar kaynayıp kavurma ve pilav verilirken bu yıl dışardan getirilen aşçı yaptırılan yemekler sunuldu. Etkinliğe İl Genel Meclisi üyesi Sezai Cingöz, Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Vahap Yılmaz, çevre köylerden gelen vatandaşlar ve köy halkı katıldı. Belediye başkanı ilçedeki cenaze töreni nedeniyle etkinliğe tören sonrası gelerek köy muhtarı Ali Yıldız ve vatandaşlarla muhtarlık odasında sohbet etti.

Etkinlik esnasında görüştüğümüz Hüseyin Oğlakçı daha önce araştırmacı yazar Dr. Tuğrul Balaban’a aktardığı ve yazarın Amasya Efsane, Menkabe ve Memoratları kitabında 640. sayfasında bahsettiği hadiseyi anlattı. Yunus Baba türbesinde 20 yıl önce yaşanan olay Hüseyin Oğlakçı’nın anlatımıyla aynen şöyle:

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.