Yüksekokul Konferans salonu ziyaret edildi. Salona “Mustafa Asım Gültekin” adının verilmesi sağlanamaz mı?

3 Kasım 2020 Salı günü ilçe kaymakamımız Mustafa Berk Çelik, belediye başkanımız Bayram Öztürk ve Yüksel Akın Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Murat Kurt tarafından yapımı tamamlanan Meslek Yüksekokulu Konferans Salonunu ziyaret edilerek incelemelerde bulunuldu.

İlçemizin adına çok büyük bir kazanım olan konferans salonu için 21 Ağustos 2020 yılında yaptığımız “Yeni açılacak olan konferans salonuna “Mustafa Asım Gültekin” adı verilemez mi?” haberi tekrar hatırlatmak istiyoruz.

İlçemizin yetiştirdiği önemli değerlerimizden Mustafa Asım Gültekin’in adının en çok yakışacağı yer bu konferans salonuna adının verilmesi için girişimlerde bulunulması bekliyoruz.

Asım Gültekin kimdir?

1975 yılında Amasya’nın Taşova ilçesinde doğan Gültekin; lise eğitimini Kartal İmam Hatip Lisesinde, üniversite eğitimini ise Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümünde tamamladı.

Farklı illerdeki okullarda edebiyat öğretmenliği yaptı. Uzun yıllar boyunca Türkiye Dergiler Birliği başkanlığı görevinde bulundu, gelenek haline gelen Dergi Günleri/Dergi Fuarlarını başlattı. Dünya Dergiler Birliği’nin[1] kurulmasına öncülük etti. Dil ve etimolojiyle olan ilgisinden ötürü, Dil Evi Etimoloji Topluluğu’nu kurdu. 2008’de yılın öğretmeni seçildi.[2]

Çeşitli yayınevlerine ve dergilere editör, danışman ve yayın kurulu olarak katkı sağladı. Biat, Seher, Kitap Postası, Cafcaf ve CF dergilerini çıkardı. Kültür sanat haberlerinin derlendiği Dünya Bizim sitesinin kurucuları arasında yer aldı ve uzun yıllar genel yayın yönetmenliğini üstlendi. Temmuz,[3] Yörünge, Yedi İklim, Yeni Şafak, Sağduyu, Millî Gazete, Karar Gazete Vakit, Şehrengiz, Düş Çınarı, Kırklar, Gerçek Hayat, Genç gibi dergi ve gazetelerde de kültür yazıları yayımlandı.

22 Temmuz 2020’de 45 yaşında Yalova’da kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.[4] 23 Temmuz 2020’de memleketi Taşova’da, Doğu Mahallesi Mezarlığı’na defnedildi.[5]

Evli ve 2 çocuk babasıydı.

Yorum Ekle