YUKARI BARAKLI ve ÖZBARAKLI’ da 2 AYRI TOPLANTI

Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliğince finansmanı sağlanan IPARD Programı kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından “Yerel Kalkınma Stratejilerinin Hazırlanmasına Teknik Destek Projesi” çerçevesinde Amasya, Ankara, Çanakkale, Çorum, Denizli, Erzurum, Diyarbakır, Kastamonu, Manisa, Ordu, Samsun ve Şanlıurfa olmak üzere 12 ilde uygulanan Yerel Kalkınma Strateji planı çalışmaları  Özbaraklı ( Aşağı Baraklı) ve Yukarı Baraklı köylerinde devam etti.

İlçemizin Abalıca üzümü ve diğer üzüm çeşitleri ile kirazı meşhur iki köyümüzde 10 yıldır devam eden Özbaraklı barajının bitirilememesi kırsaldan kente göçüşün en büyük nedeni olarak vurgulandı.gündeme gelirken, 30 Kasım 2018  Cuma günü Saat 19.30’da ilk oplantı Yukarı Baraklı köyünde gerçekleştirildi. Köy kahvesinde yapılan toplantıya; YKS Saha Ekibinden Kaymakamlık Yazı İşleri Şefi Turan Yalçın ve Belediye personeli Ahmet Gündüz, Taşova Yerel Kalkınma Stratejisi Hazırlama ekibinden YEG Derneği Başkan Yardımcısı Yusuf  Yücel, dernek Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Günaydın, Muhtar Rıfat Üstün ve Yukarı Baraklı halkı katıldı.

Roma dönemine ait gözetleme kulesi ve bir çok tarihi varlıkları barındırmakta olan köyde; Alaca Kilise, Bizans dönemine ait zindanlar, İpekyolu güzergahı ve Baraklı Kalesi 35 metre yükseklikten düşen Baraklı Şelalesi kırsal turizm ön plana çıktı.

Aynı gün saat 20.30’da Taşova YKS ekibi  Özbaraklı köyünde bir toplantı yaptı. Köy Muhtarı ve vatandaşlarla köy konağında gerçekleştirilen toplantıda yaylalar, sulama suyu ve üzüm ve kiraz gündeme geldi. Her iki köyde de katılımcılara anket formları dağıtıldı ve konu ile ilgili Ahmet Günaydın, YEG’in kuruluş yapısını, gayesini açıklarken, Yusuf Yücel YKS süreci ile ilgili sunum yaptı. Daha sonra söz alan köy muhtarları ve üreticiler karşılaştıkları sorunları anlatarak köyden kente göçün azaltılması konusunda görüşlerini bildirdiler. 

Yorum Ekle