YENİ TAŞOVA GAZETESİ 42 YAŞINDA
 

 

 

 

 


 


 


İlçemizde 27 Mart 1971 tarihinde Ali Rıza GÜNAYDIN tarafından kurulan ve yayın hayatını bugüne kadar aralıksız sürdüren  “Taşova Gazetesi” 42.yılını doldurdu.


 


Dile kolay. 42 yıl… Anadolu’nun bu küçük kentinde her türlü zorluklara ve maddi imkânsızlıklara rağmen koskoca 42 yıl…


Bir ömür…


 


Gazetecilik zor iştir. Hele de yerel gazetecilik.


 


        Taşova gibi dar bir çevrede, kısıtlı imkânlarla çıkarılan Taşova gazetesi, tam 42 yıldır Taşova’nın nabzını tutuyor. Günümüzdeki gazetecilik anlayışının aksine hiçbir çıkar amacı gütmeden Taşova gazetesinin sürekli olarak çıkmasını sağlayan Ali Rıza Günaydın ve Ahmet Günaydın kardeşleri tebrik etmek gerekir.


 


Yerel gazeteler tarihin her döneminde önemli görevler üstlenmişlerdir.


 


Kurtuluş Savaşı yıllarında yerel gazetelerin halkın üzerindeki etkisi büyük olmuştur. Bu dönemde yerel gazeteler halkı örgütlemiş ve haksız işgal karşısında Anadolu’nun sesi olmuştur. Anadolu’nun kurtuluşunda Türk milletinin heyecanını diri tutmuşlar, adeta onlara moral aşılamışlardır. 


 


Günümüzde ise basının halk üzerindeki etkisinden gücünü alan bazı gazete sahipleri, zaman zaman gazetelerini tehdit ve çıkar amaçlı kullanmaya başlamışlardır. Taşova gazetesi basın ahlakına uymayan bu davranışlardan uzak durmayı başarabilmiştir. 42 yıldır her görüşe aynı mesafede durmuş ve taraflı tarafsız herkesin takdirini toplamıştır.


 


Nasıl ki yerel yönetimler demokrasinin ilk basamağı ise, yerel basın da demokrasinin sağlıklı işlemesi göreviyle yükümlü, basının özü, çekirdeğidir.


 


Taşova Gazetesi, çevrenin ve çevredeki insanların her türlü meselesini gündeme getiren, çözüm önerileri sunan, tartışan, yerel yönetimle merkezi yönetim arasında köprü vazifesi gören, halkın gözü kulağı olduğu kadar halkın yerel yönetim dili de olabilen bir yerel gazetedir.


 


İnsanlar kendisi hakkında, yaşadığı yöre hakkında yazılan güzel bir haber karşısında büyük mutluluk duymaktadırlar. Aksi olduğunda ise tepkilerini açıkça gösterirler. Bu tepki genellikle gazete ve gazeteciye olur. Bundan dolayı özellikle de yerel gazetecilik zor ve belalı bir iştir. Çünkü küçük yerlerde herkes birbirini tanımaktadır. Haberi yapanı bulmak ve tepki göstermek çok kolaydır. 42 yıldır her türlü maddi imkânsızlıklara rağmen hiçbir çıkar gözetmeksizin, tarafsız, dürüst ve ilkeli bir şekilde yayın hayatını sürdürebilmek her insanın başarabileceği iş değildir. Taşova gazetesinde çıkan asılsız, yalan, asparagas bir haberden dolayı hiçbir kurumun, insanın canının yandığı görülmüş ve duyulmuş değildir.


 


Taşova gazetesi, Taşova halkının gözü kulağı olmuştur. İlçenin siyasi, iktisadi ve sosyal alandaki gelişmeleri hakkında insanları bilgilendirmiştir. Rutin haberlerin yanında bazen liseli bir gencin şiirlere döktüğü aşkı, bazen yeni evlenen iki insanın mutluluklarını paylaştıkları “evleniyoruz”,bazen yakınlarını kaybetmiş insanların “taziye”, bazen de kimliğini kaybetmiş bir vatandaşın  “ hükümsüzdür” ilanı gazetenin sayfalarında yer almıştır.


 


2008 yılının Mart ayında internet gazeteciliğine geçerek gurbetteki hemşerilerimizin de memleket havasını solumasını sağlamıştır. Özellikle yurt dışındaki Taşovalılar, internet sitesine büyük bir ilgi göstermişlerdir.


Ulusal basında çıkan ilçemiz haberlerinin servisini Taşova gazetesi yapmaktadır. Adeta ulusal basının Taşova’daki kılcal damarları yani haber kaynağı olmuştur.


 


Taşova gazetesi ilkeli gazetecilik anlayışından ödün vermeyerek her Cuma Taşova halkına ulaşmaktadır. Hiçbir kar amacı gütmeden 42 yıldır bu hizmeti yerine getirmek takdire şayandır. Bu sebeple Taşova gazetesinin kurucusu Ali Rıza Günaydın ve Ahmet Günaydın’a teşekkürü bir borç biliriz.


 


Nice 42. yıllara…


 

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.