YEG, Tarihi eserleri ve Barajı ile ön plana çıkan Uluköy’de YKS’yi anlattı

Haber: Ahmet Günaydın, Etkinlik fotoğrafları: Ali Mülayim

Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliğince finansmanı sağlanan IPARD Programı kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından “Yerel Kalkınma Stratejilerinin Hazırlanmasına Teknik Destek Projesi” çerçevesinde Amasya, Ankara, Çanakkale, Çorum, Denizli, Erzurum, Diyarbakır, Kastamonu, Manisa, Ordu, Samsun ve Şanlıurfa olmak üzere 12 ile bağlı 25 merkezde uygulanan Yerel Kalkınma Strateji planı çalışmaları kapsamında Taşova Yerel Eylem Grubu (YEG) Derneği Yerel Kalkınma Strateji (YKS) Planı,  Alt gurup toplantısı üç bin yıllık tarihi ile ilçemizin en eski yerleşim merkezi Uluköy köyünde gerçekleştirdi.

30 yılı aşkın süredir Avrupa Birliği ülkelerinde uygulanan LEADER yaklaşımı, sorunların masa başında tespit ve çözümünden ziyade yerel aktörlerin kalkınma sürecine dahil edilmesini sağlayarak oluşturulan Yerel Kalkınma Stratejilerinin onaylanmasından sonra muhtarlıklar ve sivil toplum kuruluşlarına yaptıkları makul projelerin kabul görmesi sonrasında 1000-5000 Euro karşılıksız hibe desteği sağlanacak.

20 Kasım 2018  Salı günü  Uluköy’de bir kahvehanede saat 19.30’da başlayan toplantıya; Muhtar Abdullah Coşkun , Uluköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Nazmi Alkan,Taşova Yerel Kalkınma Stratejisi Hazırlama ekibinden YEG Derneği Başkan Yardımcısı Yusuf  Yücel, dernek Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Günaydın, YKS Saha ekibinden Ahmet Gündüz ve kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldılar.

Bahşi Halife ve Kapıağası Hüseyin Ağa gibi bir çok tarihi değerlerin doğduğu yöre olan Uluköy (Sonusa), Tarihi Sinan Paşa Hamamı, Kurşunlu camii, Ergüneş Baba türbesi gibi eski yapıları bulunan köy son dönemlerde gözde bir mesire alanı Uluköy Barajı ile de ön plana çıkıyor.

Toplantıda hazır bulunan katılımcılara anket formları dağıtıldı. Konu ile ilgili Ahmet Günaydın, YEG’in kuruluş yapısını, gayesini açıklarken, Yusuf Yücel YKS sürecini anlattı. Söz alan vatandaşlar sorunlarını ve karşılaştığı güçlükleri dile getirdiler.

Yorum Ekle