Amasya İtimat

YAZMAK MI ZOR, ELEŞTİRMEK Mİ KOLAY?

Mahalli bir gazetemiz ve gazetemizin resmi yayın organı www.tasova.gen.tr sitemiz var. www.tasova.net, www.tasovam.com ve her köyümüzün bir sitesi mevcut. Şükürler olsun. Türkiye’de mahalli gazetesi olmayan o kadar ilçe var ki, “mahalli gazetemiz olsa da sıkıntılarımızı ifade edebilsek” diye dert yanmaktalar. Bizim ise aksine, sıkıntımızı ifade edip, çözüm bulamama derdimiz var.

 

Fedakârca ve amatörce hiçbir menfaat beklemeksizin, birilerini memnun etmek diye bir kaygı, endişe olmadan, sadece Taşova için “doğru” ne ise, onu yazmak, görüş ve düşüncelerimizi yasal çerçevelerde paylaşmak için kalemlerimizin ve klavyelerin başında, samimi ve yazma sevgisi olan birkaç arkadaşla beraber sesimizi Taşova adına, yükseklere (!) iletmek istiyoruz.

 

İlçemiz küçük bir yer. Herkes birbirini yakinen tanımakta, iki kuşak öncesini dahi bilmekte. Hepimiz, Taşova için hizmete adayız, hizmete talibiz. Enaniyet olmaksızın bir şeyler yapma peşindeyiz.

 

Kalemlerimiz kiralık değil, satılık da değildir. Olmayanları olağanüstü göstermek hakkına da sahip değiliz. Ne isek oyuz. Söğüt ağaçlarını pelit, normali de olağanüstü göstermek gibi bir niyetimiz de yoktur. Okuyucu memnun etmek diye bir lüksümüz yoktur. Gayemiz içimizden gelenleri kaleme dökmek, fikirlerimizi paylaşmaktır. Tek amacımız vardır: Taşova için ne yapılabilir, ne yapabiliriz?

       

Eleştiriye katlanırız, eleştiri doğaldır. Sadece eleştiri yapmak için eleştiren, asılsız ve mesnetsiz iddialarda bulunanlara da  denecek sözümüz vardır… Karalamak, iftira atmak çok kolaydır.. hele sanal ortamda…

  

Varsa (!) bilgi birikimin, gelirsin, bu sütunlar yazı yazmak isteyen herkese açıktır. Madem düşünce özgürlüğü var buyurun gelin; düşüncelerinizi bu sütunlarda yayımlayalım. Yeter ki kazanan Taşovamız olsun.

 

Yazar eleştirmek dünyanın en kolay işidir… Hayatında bir kitap dahi okumamış, magazin basını ile avunan, âciz ve cahil insanlarımız yok değildir. Bunlar ki ukalalıklarını asla elden bırakmayıp çokbilmiş edası ile nutuk atmaktan da kendilerini alamazlar. Yazıyı yazıyla eleştirmek çok doğaldır. Yapıcı ve kırıcı olmamak kaydı ile, üslubu çerçevesinde özeleştiriye açık olmayan yazar düşünülemez. Aksine eleştiri, yazarın malzemesidir. ‘Ben’ sevdası ile hareket edenler benliklerinin esiri oldukları gibi yaptıklarından da zevk almamış olurlar.  Bu tür kimseler hizmet etmek isteseler de gayretleri sonuçsuz kalacaktır.

 

İnternet ortamında, gerçekten Taşova sevdalısı olanlar, eleştiri ve yorumlarını yazarken ‘kariyerlerinin olduğunu ve bu sebeple siyasilere malzeme olmaktan çekindiklerini’ ifade ederek, mahlâslarla yorum yapmaktadırlar. Son derece haklı olabilirler. Fakat mahlasların ardına sığınmakla bilgi ve becerilerini heba ettiklerini de unutmamalıdırlar. Çünkü sanal kimliklerin söyledikleri ne kadar haklı olursa olsun, beklenen etkiyi uyandıramaz.

 

Taşovalılar olarak biz yıllardır denilenleri yaptık; mükâfat (!) olaraktan bulunduğumuz yere geldik. Dediklerimizi yaptırmanın zamanı artık geldi ve geçmektedir. Yoğun ilgi gören ‘Okulumuzu İstiyoruz’ başlıklı yazıma maalesef bir yetkili ağızdan hâlâ menfi – müspet bir cevap alınamamıştır. Toplum olarak duyarsız ve isteksiz olan bizler, birilerinin lütuflarıyla (!) hizmet almak yerine ortak hareketle bir şeyler talep etme zamanı gelmiştir.

“Kendin yaz, kendin oku” zihniyetine bizleri terk eden yöneticilerimiz, sivil toplum örgütleri, yerel yönetimler, siyasi yetkililer, dernekler, vakıflar, yurt içi ve yurt dışındaki Taşova sevdalıları…  Ayağa kalkın… lütfen!…

Geleceği karatmayın!..

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.