YARININ BELİRSİZ KÖYÜ GÖKPINAR.

         YARININ BELİRSİZ KÖYÜ GÖKPINAR.

 

     İlçemize bağlı Gökpınar(Horusu) köyünde Çorum ERALP Madencilik tarafından 2 ay önce açık ocak sistemi ile çıkarılmaya başlanan kömür madeni köyde endişeli bir bekleyişe neden oldu.

   Köyün yaklaşık 400 metre aşağısında  başlatılan çalışmalar nedeni ile köyün 150 metre yakınında genişliği 40 santim, uzunlu 60 metre, derinliği 3 metreyi bulan büyük çatlaklar oluşturdu.

    Adeta fay kırığını andıran yarıklar her geçen gün büyüyüp gelişmektedir. Büyük ve küçük baş hayvanlar ve insanlar için tehlike oluştururken ,köyün Koyulhisar,Sugözü köyünde 6 yıl önce meydana gelen ve büyük can kaybına neden olan  heyelanın olur korkusu ile geceleri uyuyamıyor.

    Konunu hassasiyeti nedeni ile 1 Aralık 2011  Perşembe  günü beraberinde il genel meclisi üyesi Gönül Hayati Özkan  ile Gökpınar köyüne giden Kaymakam İbrahim Halil Şivgan incelemelerde bulundu.

     Köy  Muhtarı Ali Gencel ve özellikle kadınların bulunduğu topluluk Kaymakam  Şivgan’a bulundukları zor durumu gözyaşları içinde beyan ederek devletin yanlarında olmasını istediler.

     Kaymakam Şivgan “Devletin her zaman vatandaşın yanında olduğunu belirterek bende bir Gökpınar Köylüyüm “dedi. Önümüzdeki hafta Ankara’dan gelecek heyetin vereceği rapor doğrultusunda bu sorunun çözüleceğini ifade etti.

 

Yorum Ekle