Amasya İtimat

Yanlışlıkla gönderilen 100 bin lirayı geri iade etti…

İlçemize bağlı Mülkbükü köyünden engelli gencimiz Ahmet Alkan, bir yolculuk esnasında tanıştığı Giresun’un fındık tüccarlarından Hasan Himtaş’tan 22 Şubat günü 100 lira borç para istedi. Oğlundan Alkan’a parayı göndermesini söyleyen Himtaş oğlunun yanlışlıkla 100 lira yerine 100 bin lira gönderdiğini Alkan’ın 100 bin lirayı geri göndermesi üzerine anladı.

Kendisiyle görüştüğümüz Himtaş konuyla ilgili duygu ve düşüncelerini şu şekilde paylaştı:

 

”Size başımdan geçen bir olayı anlatacağım, benim tanıştığım yol arkadaşım olan Ahmet Alkan beyden bahsedeceğim. Bundan birkaç yıl önce Düzce’ye seyahat ederken Merzifon’da Köfteci Yusuf Ustanın orda yemek yedikten sonra kapıda karşılaştığım Ahmet beyle tanıştık. Kendisiyle Düzce’ye kadar seyahat ettik ve kendisini Düzce’ye bıraktım orada ayrıldık. Ondan sonra arkadaşlığımız başladı ve arkadaşlığımız devam etti. 22 Şubat 2024 günü benden 100 TL istedi ve ben onun kendisine oğluma 100 TL atmasını istedim. Benim oğlum ona bilmeden 100,000 TL atmış ve beni Ahmet bey yarım saat sonra aradı söyledi. Bana kendisine 100.000 TL attığımı söyledi ve bana o parayı o gün içinde geri attı. Bu çağda böyle iyi insanlar var,  ben de onun kendisine hiç almamak şartıyla 200 tl yolladım. Kendisine bu güzel davranışı için sonsuz şükranlarımı iletiyorum.”

İnsanlık dersi veren gencimiz Alkan, Haram paraya el uzatmayacağını söyledi. Bu örnek davranışından dolayı kendisin kutluyoruz.

Yorum Ekle