Amasya İtimat

Vekâleten Kurban Kesme mevzuu…

Kurban ibadetinde esas olan, kişinin kurbanını kendisinin kesmesidir. Benim düşüncemde aynı istikamette. Gerisi kafamı kurcalıyor doğrusu.

Gelelim Vekâleten Kurban mevzuuna;

Şahsi düşüncem elbet bu, bu düşünce beni bağlar öncelikle. Hatta diyanetin fetvasına ters düşüyor olabilirim. Ancak
çekincelerimi de belirtmek isterim. Çekincelerimi de bir soru ile dile getirmek istiyorum.

Normal kurbanın en aşağı 5-6 bin TL olduğu bir dönemdeyiz. ( Koyun veya Koç için söylüyorum bunu) Büyükbaş için ise 9-10 binin altında değil.

Hayır Kurumları Kurban fiyatı;
Yurt içi Kurban 2.500 TL
Yurt dışı Kurban 2.000 TL

Peki 2.000 liraya kurban kaldı mı Allah aşkına? Tavuk mu kesiyorsunuz 2.000 TL’ye?

Allah aşkına bir IBAN verip;
“şu hesaba parayı yatırın”.
Açıklamasınada; “şu Afrika ülkesinde kurban” açıklaması yazın”,
Kurbanınız kesilince size mesaj gelecek “kurbanınız kesildi” diye. Hocalar yırtınıyor vekaleten kurban kesin diye. Diyanete güvenin veya güvendiğiniz hayır kurumuna bağışlayın diye fetva verip duruyor.

Buradan birçoğunuz vay dinsiz imansız falan nasıl fetvaya karşı gelirsin diyor duyuyorum sizi. Acayip parazitim farkındayım.

Ne dediğiniz emin olun umrumda değil. İnandığım yolda her şeyi yazdım. Yazmaya devam edeceğim her zaman.

Ha bu arada Bakırköy İmam Hatip mezunuyum onuda hatırlatayım. Çokta söylenilenleri duymuyorum zaten. Kurban nasıl kesilir gayet iyi biliyorum.

Hatırlayanlar bilir, şimdi Fetöcü dediklerimiz zamanında bu paraları çatır çatır topladı. Sonra ne oldu? Anladık ki bu paraları kendi hükümranlıklarını kurmak için harcadılar.

Şimdi gelelim diğer hayır kurumlarına.
Allah aşkına biz kendi elimizle kestiğimiz, kendi gözümüzle gördüğümüz kurbanı kesip kendi ülkemizdeki ihtiyaç sahipleri dururken, hiç görmediğimiz ülkelerde kurbanınız kesildi hikayesini hiç sevmedim bu güne kadar. İnanmıyorum genel olarak bu yalana.

Afrika ülkelerin ortalama et fiyatı 10,36 USD/Kg iken ( yani TL olarak 270 TL/Kg iken ortalama net kg kuzu 20-25 kg gelir). Yani Buda Türkiye’deki koç fiyatı olan 5,5-6 bin liraya denk gelir.
Sorum şu; Afrika’da kurban fiyatımız 2.000 lira diyen bir hayır kurumu nasıl olacakta bu kurbanı kesip eda edecek?

Buna göre Türkiye Diyanet Vakfı tarafından 2023 kurban bağışı fiyatları yurt içinde 5 bin 950 TL, yurt dışında ise 2 bin 750 TL. Hadi Türkiye’de tamam. Afrika’da keste görelim demezler mi insana? Yani Diyanet içinde bu soru işaretleri geçerli.

Ben şahsen kendi açlarımız, kendi vatandaşlarımız, kendi ihtiyaç sahiplerimiz dururken Afrika da kurban meselesine hiç mi hiç gönlüm razı değil. Evet orada ihtiyaç sahipleri olabilir buna inanıyorum. Hatta daha fazla ihtiyaç sahibi olabilir. Ancak ben şahsen bu hayır kurumlarının bir kilo et getirip mahallemde, sokağımda hatta semtimde dağıttığını hiç görmedim. Göreniniz varsa Allah rızası için bana bildirsin!!

Tekrar şahsi kanaatimi söylüyorum, kesin bir dille bu hayır kurumlarına paranızı kaptırmayın.

Benim şahsi kanaatim din kisvesi altında bu yapılanlar aldatmaca, bir soygun ve vurgundur. Eğer böyle bir para kaptırdı iseniz geçmiş olsun. Kurban falan kesmediniz muhtemelen dolandırıldınız.
Mutlaka milyonda birde olsa işini layığı ile gerçekten yapan vardır. Ama genelinde kafamda soru işaretleri mevcut. Bu nedenle genel kanaatime göre vermek ne kadar caiz bilmiyorum? Bence kaptırmayın paranızı derim.

Genel kanaatim açıkçası bu paraların toplandığı, bu paralarla bir kısım göstermelik kurbanların kesildiği ancak;kalan para ile bu cemaatlerin binaları, kursları, hocaların maaşlarının ödendiği, hatta araziler satın alındığını duyuyor ve görüyorum.

Gerisini sizin kanaatinize ve inancınıza bırakıyorum. İster para verir bağışlarsınız, isterse kurbanınızı kendiniz kesersiniz.
Sadece şu hatırlatmayı yaparak yazıma son vermek istiyorum.
Ben parayı verdim aman günah benden gitti. Ben o niyetle paramı verdim geldi geçti hikayesini boşuna uydurmayın. Hayrın yaratılmasını Allah’tan bilirken, şerrin oluşmasına kucak açmak şirktir, günahtır. Mantığınız 2 bin liraya kurban olur diyorsa gidin hayır kurumlarına bağışlayın kurbanı. Yok mantığım almıyor bu işe diyorsanız gücünüzde kurbana yetmiyorsa o parayı gidin bir fakire sadaka verin. Daha hayırlı bir ibadet yapmış olursunuz emin olun.

Aklınızda soru işareti varsa değil 2 bin, 20 bin verseniz o kurban kurban olmaz zaten.

Rabbim hayra ve kurtuluşa erişeceğimiz kurbanları nasip eylesin.

Selam ve Dua ile hoşçakalın efendim.

Naci Özkan

Not: Resim bir hayır kurumunun reklamıdır.

 

 

 

 

 

 

Yorum Ekle