Amasya İtimat

Vefatının 10. yılında Şair Salih Korkmaz…

Salih Korkmaz, “Kadere bak” diyerek yola çıkmış ve “Ekmek Parası” uğruna “Feleğin İşine bak” demiş ve Bilecik’e doğru yolculuğa çıkmıştı. Bundan sonraki ömrü Bilecik’te geçecek olan Korkmaz, Bilecik’e şiirleri ve adamlığıyla damgasını vurmuştu. Bilecik İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde çalışan Korkmaz, “Aşk Yarası” çekmiş, “Tersine Dönen Çarkı” karşısında hiç “İsyan” etmemişti. “Gelin olmuş gidiyorsun” demiş, mısralarda “Teselli Aramış”, “Ağlamışım Gülmüşüm” diyerek, “Murat” aramış ve kendisine “Nasihat” etmişti. 42 eseri radyo ve televizyonlarda icra edilen Salih Korkmaz, son yıllarda kalp rahatsızlığı çekmeye başlamıştı.

Özellikle son birkaç yıldır ömrü hastane köşelerinde geçen ve derdini kimseye anlatamayan Salih Korkmaz, tedavi görmek için kaldırıldığı Bursa İhtisas Hastanesi’nde “Bir Gün Sende Öleceksin” demiş ve “Bitmeyen Çilesi”sini doldurarak on yıl evvel bugünlerde sessiz sedasız ebedi istirahatgâhına doğru yolaldı.“

Bilecik’teki düğünlerin, cemiyetlerin, toplantıların ve özellikle de devlet büyüklerinin ziyaretleri sırasında da sunuculuk yapan bir değerdi Korkmaz, Amasyalı olmasına rağmen Bilecik’in şairi olarak anılıyordu.

1987 yılında Türkiye birincisi Kadere Bak şarkı sözü Salih Korkmaz’a Hürriyet’ten Altın Kelebek, Milliyet’ten ikincilik ödülü kazandırdı. Türkiye genelinde 600’ün üzerinde eseri bulunmaktadır.

Zeki Müren`den, Ferdi Tayfur’a, Muazzez Abacı’ya, Cengiz Kurdoğlu’ndan Muazzez Ersoy’a ve Baha`ya kadar onlarca sanatçının seslendirdiği şarkıları ile ebediyen yaşayacak olan bir değerdir Korkmaz.

10 yıl önce böyle bir yazı yazmıştım Merhum büyüğümüz için. Bir kaç ay evvel de Babam Özgür Özdemir ile yolumuzu Bilecik’e çevirdik ve Merhum Korkmaz’ın ailesini ve kabrini ziyaret ettik..

Acı zülüm mezar taşında meşhur şarkısı Kadere Bak yazıyordu. Daha sonra evinde miras bıraktığı odası ödülleri ve geçmişe bir yolculuk…

İlçemiz Arpaderesi köyü doğumlu Salih Korkmaz ile ilgili önemli fotoğrafları da paylaşmak istedim. Eşi ve oğlunun Amasya ve Taşova’ya olan özlemlerini dinleyip bütün hemşehrilerine selamını iletmek bize düştü..

Mekanı cennet olsun…

Kasım Alper Özdemir

Yorum Ekle