Amasya İtimat

UMUTLU HES’TE BAŞA DÖNÜLDÜ

TAŞ Yapı firması tarafından hayata geçirilmek istenen ancak 24 Eylül 2008 günü Andıran Köyü’nde yapılan toplantıda itirazlar üzerine Umutlu-Hes Ağaoğlu firmasına devredilmişti.

Ağaoğlu GA Elektirk Enerji A.Ş. ilk projede değişiklik yaparak tepkiler üzerine Umutlu köyünü by-pass etmişti. 2016 yılında üretime geçen Umutlu HES Taşova Ziraat Odası’nın itirazı üzerine mahkeme kararı ile geçtiğimiz ay durdurulmuştu.

28 Haziran 2017 günü  mahkeme kararı  ile  Amasya  Çevre ve  Şehircilik  İl Müdürlüğü tarafından mühürlenen Umutlu-HES’te üretimin durması üzerine GA Elektronik A.Ş. tarafından bu karara itiraz edildi.

Bu itiraz bakanlıkça dikkatte alınarak köylüler ile şirketin bir araya geleceği ÇED (Çevre Etki Değerlendirme) toplantısı yapılacak. Toplantı sonucuna göre hazırlanacak olan rapor Umutlu-HES’in kaderini belirleyecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından yapılan duyuruya göre:

GA Elektrik Enerji Üretim A.Ş. tarafından Amasya ili Taşova Mülkbükü köyü mevkinde Umutlu-HES projesi (21,5 MWm 20,34 MWe) projesinin tesis edilmesi ve işletilmesi planlanmaktadır. Söz konusu faaliyet içen çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) yönetmeliğinin 9. maddesi gereğince aşağıda belirtilen tarih ve saatte faaliyetle ilgili halkı bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak için “Halkın Katılım Toplantısı” yapılacaktır.

Toplantı Mülkbükü köyü köy konağında 15 Ağustos 2017 Salı günü saat 14:00’te başlayacak.

Yorum Ekle