Amasya İtimat

Uğurluel’den cevap geldi, TAŞOVA SEVDALILARINI GÖRELİM..

Tarihçi-Yazar Talha Uğurluel’in 2022 yılı Temmuz ayında Amasya’ya 5 kilometre uzaklıktaki İltekin Gazi (Çağlayan) köprüsü ile ilgili hazırladığı videoyu aşağıdaki linke basarak izleyebilirsiniz.

 

https://www.facebook.com/watch/?v=2337530599738608

 

Ahmet Günaydın

5 Aralık 2023 günü sitemizde yayınlanan ”TARİHÇİ TALHA UĞURLUEL İKİ KALE’Yİ DE MUTLAKA GÖRMELİ!..” dosyamız büyük ilgi gördü.

”Her iki Kale’de Taşova’ya 16 kilometre uzaklıkta. İlçemizin doğusunda Tarihi M. Ö. 300 yıllarına dayanan yaklaşık 2060 yıl önce Rum Pontus Kralı 6. Mitridates tarafından yaptırılan  Boğazkesen Köprüsü ve Definecilerin rüyalarını süsleyen Boğazkesen Kalesi ise tüm haşmeti ve sırlarıyla ve de Evliya Çelebi’nin mümbit topraklar diye adlandırdığı  gerçekten son derece verimli arazilere sahip yöre için Amasyalı Tarihçi Strabon da övgüyle bahsetmiş. Erbaalılar yöreye Kaleboğazı diyor.

İlçe merkezimizin tarihi çok eskiye dayanmıyorsa da çevremizde kadim medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir çok tarihi yörelerimiz var. İşte bunlardan bir diğeri yine ilçemize 16 kilometre uzaklıkta kuzeyimizde Çalkaya köyündeki Hüvelen kalesi olarak bilinen Felenbel Kalesi.” şeklinde başlayan haberimiz;

”Geçmişi milattan önceye dayanan her iki Kalede incelemelerde bulunmak üzere bu konuların uzmanı Araştırmacı ve Tarihçi-Yazar Talha Uğurluel ilçemize getirtilerek araştırma yapması sağlanmalıdır.” temennisi ile sona ermiş.

Tarihçi Uğurluel’i etiketlediğimiz bu habere kendileri gün içerisinde ınstgramda nahif bir cevap vermiş:Uğurluel’in;  667 bin YouTube abonesi, 527 bin Instgram  takipçisi, 482 bin Facebook takipçisi, YouTubede 1 milyonun üzerinde izlenilmiş çok sayıda tanıtım videoları bulunuyor.

 

Biz Taşova sevdalılarına düşen bir an önce Sponsor bularak Uğurluel ile diyalog kurup, kendisini Taşova’ya getirmek.

Böylece Taşovamızın tanımını sağladığımız gibi ilçemiz sınırları içerisindeki Boğazkesen Köprüsünün yarısında bizim de hakkımız olduğunu bir kere daha deklare etmiş oluruz.

Yorum Ekle