Amasya İtimat

Üç proje arasında Sanayi Sitesine Teknoloji Transferi de var…

22.11.2023 tarihi itibarı ile resmi kuruluş kaydı yapılan Taşova Yerel Kalkınma Derneğinin bir çok projeye imza atan Dernek Başkanı Yusuf Yücel üç ayrı projeyi daha Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA)’ya sundu.

 

Derneğin Kurucu Başkanı Yusuf Yücel konuyla ilgili bir açıklama yaptı:

”Taşova Yerel Kalkınma Derneği olarak Orta Karadeniz Kalkınma Ajansının Sosyal Gelişmeyi Destek 2024 çağrısına Derneğimiz adına 3 proje hazırlayarak sunduk.

1.Taşova’ya Arıcılık Destek Projesi
Taşova İlçesinde, Arıcılık faaliyeti ile geçimini sağlayan 25 ailenin arıları, iklim değişikliği, çevresel faktörler vb sebeplerden ötürü 2023 yılında toplu arı ölümleri yaşandı. Bu 25 ailenin sosyal gelişimini desteklemek için aile başı 30 arılı kovan ve her bir arılığa 1 adet olmak kaydı ile 25 adet güneş enerjisinden elektrik üreten sistemlerin alınarak desteklenmesi
proje bütçesi ; 3,502,475,00TL
2.Taşova Yenilikçi Metotlarla Turizm ve Gelişim Projesi
Tekke köyündeki mesire alanının cazibesini artırarak bölgenin yenilikçi modellerle ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmak .
• Yeni ziyaretçiler çekmek. Tiny house’lar, kış bahçesi, kır bahçesi ve glamping çadırları gibi yeni tesisler, bölgeye yeni ziyaretçiler çekerek yerel işletmeleri canlandıracaktır.
• Ziyaret süresini uzatmak. Yeni tesisler, ziyaretçilerin daha uzun süre bölgeyi ziyaret etmesini sağlayarak daha fazla gelir yaratacaktır.
• Daha fazla turistik aktivite sunmak. Kır bahçesi ve glamping çadırları gibi tesisler, bölgede yeni turistik aktiviteler sunarak bölgeyi daha çekici hale getirecektir.
• Proje, bölgenin turizm potansiyelini değerlendirmek ve bu potansiyeli en üst düzeye çıkarmak.
• Proje, bölgenin kültürünü ve tarihini kutlamak yenilikçi yeni tasarım modelleri.
• Proje, bölgenin çevresini korumak ve sürdürülebilir bir gelecek sağlamak.
Proje bütçesi ; 4,010,000,00 TL
3. Taşova Sanayisine Teknoloji Transferi
Taşova ilçe sanayisinin günümüz teknolojisindeki gelişmelere ayak uyduramayan sanayi esnafının. Yeni teknolojik gelişmeler konusunda eğitimi, bu konu ile ilgili makine ekipman alımı, yeni istihdam alanları oluşturulması
Proje Bütçesi;10,365,883,00TL”

Yorum Ekle