TOZANLI’NIN SOL SAHİL ŞERİDİ TAHKİMATI TAMAM

Taşova İlçemizde Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından 2016 yılında başlanan ve 2017 yılında da çalışmalarına devam edilen Yeşilırmak Nehri’nin ıslahı projesinde 4.5 kilometrelik alanda yatak ve sedde tanzimi çalışmaları tamamlandı. Proje ile taşkın riski ve görüntü kirliliğinin ortadan kaldırılmasının hedeflendiği belirtildi.
Halk arasında Yeşilırmak olarak bilinen Tozanlı ırmağının sol sahil şeridindeki Adnan Menderes köprüsü ile Sanayi köprüsü arasındaki 1 Ekim 2017 günü başlayan yoğun  çalışmalar sonucu yaklaşık 800 metrelik alanın taş tahkimatı tamamlandı.

Amasya’nın  Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından sürdürülen Yeşilırmak Nehri’nin ıslahı projesinde çalışmaların devam ettiği belirtildi. Proje ile ilçemizde meydana gelebilecek muhtemel taşkınlar önlenecek ve aynı zamanda  görüntü kirliliği ortadan kaldırılmış olacak. Tozanlı ırmağımızın 4.5 kilometrelik kısmında yatak ve sedde tanzimi yapılması çalışmaları bitirilirken, 579 bin metreküp kazı, 92 bin metreküp yükleme, 9 kilometre çalışma ve servis yolu bakımı yapıldı. Ayrıca ırmağın 1 kilometrelik kısmında yatak değişikliği yapılarak heyelan bölgesinden uzaklaşılmak suretiyle yeni heyelanların oluşması ve ırmak içinde adacık oluşması da ortadan kaldırıldı.

2017 yılı içinde ise ıslah edilen bölgede istifli taş tahkimat çalışması planlandı.Toplu makinalı çalışmalar kapsamında yürütülen bu işler ile nehrin 4.5 kilometrelik kısmında çift taraflı istifli taş tahkimatı, 800 metrelik kısmında ise yatak kademelendirilmesi yapılırken, kazanılan yaklaşık yirmibin metrekarelik bölümde rekreasyon alanları oluşturulması planlanıyor.

Çalışmalar tamamlandığında ırmak çevresi estetik bir görüntü kazandığı gibi, afet riski ve görüntü kirliliği de ortadan kalkmış olacak

Devlet Su İşleri Samsun Bölge Müdürlüğü, DSİ Amasya İl Müdürlüğü, Belediye ve özellikle 2 yıla yakın süredir kelle koltukta tonlarca taşın nakliyesini yapan sürücülere, İş makinesi operatörlerine, yağcısı çaycısı ve tüm emeği geçenlere bu güzel çalışmalarından dolayı teşekkür ediyoruz.

Yorum Ekle