Amasya İtimat

TOKİ

    Sevgili dostlar. Son yıllarda ülkemizde hareketli sanayi dallarından biri olan inşaat sanayiindeki gelişmeleri inceleyeceğiz. Bu incelemelerde Taşova olarak payımız nedir? Son yıllarda en çok istihdam sağlayan pek çok kişi veya aileyi ekonomik yönden etkileyen, bizler bu dalda hizmet alabiliyor muyuz? Genel hatları ile değinmeye çalışalım. Yerleşim alanı kısıtlı olan Taşovamız; kuzeyde Faravga, güneyde Yeşilırmak  arasında sıkışık ve yapılanmaya çok da müsait olmayan bir alanda bulunuyor. Yerleşim alanı dar olunca, ister istemez yapılaşmada asgari arsa payları bizde genelde  yüksek oluyor. Nedeni yukarıda belirttiğimiz dar bir vadide olmamız inşaattaki arsa paylarını yüksek kılıyor. Nüfusumuz artmasa da dar ve yerleşik düzen açılıma uygun alanın dar olmasından kaynaklanıyor. Ülkemizde inşaat sektörü altın çağını yaşamasına rağmen, Taşova’da bu sektör hâlâ daha kış uykusunda. Öbür yandan yerel yönetim ve Başbakanlık ile TOKİ toplu konut olarak ülke genelinde acayip bir çalışma var. Bölgemize bakıyoruz en ufak bir hareket yok. Hiç olmazsa bu inşaat alanında bize düşen payı almaya çalışalım. Bir misal verecek olursak, nüfusu beş bini bulmayan Refahiye ilçesinde bile yüz konutluk daireler yapılıp, sahiplerine dağıtılmış, ikinci etap yüz konuta başlanmış. Biz Taşova olarak daha yer tespitine geçemedik. Arkadaşlar Refahiye denen ilçe bırakın Taşova’mızı, kendi kasabaları kadar bile yok, küçük bir ilçe. İnsan düşünmeden edemiyor; bizim neyimiz eksik?hangi hamleyi yapamıyoruz? Her hizmette yıllarca yaptığımız hatayı TOKİ içinde yapmak üzereyiz. Devletin cayır cayır konut yapıp, uygun fiyata insanları ev sahibi yaptığı şu zamanda lütfen biraz hızlı hareket edelim. Burada yetkili hangi kurumumuz ise biraz daha  hareketli olsunlar. Şunu samimiyetimle biliyorum, Taşova’mızın fazla miktarda konut ihtiyacı var. Bu çalışmalar başlasın, talep karşısında yetkililerimizin şaşıp kalacaklarından eminim. Nüfus olarak düşse de aile olarak büyüyen bir ilçeyiz. Bu da konut ihtiyacının boyutlarını gösteriyor. Tekrar rica ediyoruz; TOKİ ile olan anlaşma ve çalışmalara hız verelim. Kaplumbağa hızıyla hareket edersek, bu dalda da treni maalesef kaçıracağız. Toplu konuttaki hızlı gelişmeyi anlamak için şu verileri sizlerle paylaşmak durumundayız.
     Cumhuriyet tarihinde ilk defa bu kadar büyük kapsamlı olarak 132 belediye ile 112.763 dönüşüm, yani gece kondu dönüşümü olarak toplam TOKİ olarak 250.000 konut yapılıp, ev sahiplerine dağıtılmış. İşte rakam ortada, Taşova olarak payımız da ortada. Öyleyse hiç vakit kaybetmeden Toplu Konut İdaresinin bir an önce çalışmalarına başlamasını bekliyoruz.
    İlçemizde pek çok ailenin ev sahibi olmak için bu çalışmayı beklediklerini ilgililerimize belirtmek isterim. Bugün ki ekonomik şartlar, bölgemiz tarım bölgesi olduğundan normal şartlarda ev sahibi olma şansını bizlere bırakmamaktadır. Tek umudumuz TOKİ’nin  yapacağı sosyal konutlara ilçemiz umudunu bağlamakta. İlçemizde konut kiraları çok da yüksek olmamakla beraber, tarımdaki daralma istihdamı zorladığından bu kiralar bile halkımıza yüksek gelmektedir. Herkesin içinde huzurla oturabileceği bir evi olması hepimizin dileğidir. Bunun da yolu  Toplu Konut İdaresinden geçtiğini biliyoruz.  Siyaset, kamu yöneticileri ve yerel yönetimler bir an önce  bu kollektif çalışmayı yapıp, halkımızın da bu pastadan yeterli payı almasını bekliyoruz. 
     Şunu da unutmayalım ki; evi olmayanın halinden ancak evi olmayan anlar. Bir an önce bu mutlu haberi alıp, birlikte mutlu olmayı umuyor, emeği geçenleri şimdiden kutluyorum.

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.