Amasya İtimat

TESCİLİNİ AMASYA, FESTİVALİNİ GÖYNÜCEK, LAF SALATASINI TAŞOVA YAPIYOR…

4 Temmuz 2018 Çarşamba günü  Büyük Amasya Otel’de gerçekleştirilen  dönemin Valisi Dr. Osman Varol, yaştan emekli edilen dönemin Amasya Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Mürsel Kuloğlu, Amasya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Zekeriya Şeker, Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Hamdi Yanık’ın katıldığı etkinlikte Taşova Çiçek Bamyamız için Amasya adına Coğrafi İşaret Tescil Belgesi alınmıştı.
Yüksek rakımlı köylerimiz haricinde bir çok köyde ekimi yapılan çiçek bamyası en fazla Çaydibi beldesinde ekilmekte olup, Taşova sınırları içerisinde yaklaşık 3150 dönüm bamya ekilmiş ve yine yaklaşık olarak  200 ton bamya elde edilmiştir.
Şimdi de ‘Amasya Çiçek Bamyası’ için  Avrupa Birliği Coğrafi işaret tescili alınması için Amasya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından başvuru yapıldı. 

Çiçeğinin renginin sarı olması ve mali değerinin düşmediği için  Taşova halkının ‘çeyrek altın’ olarak adlandırdığı lezzetli çiçek bamyamızın ünü sınırlarımızı çoktan aştı. Amasya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Murat Kırlangıç: “Amasya Çiçek Bamyamız ile ilgili Avrupa Birliği coğrafi işaret başvurumuzu yaparak tescil sürecimizi başlatmış bulunuyoruz.”  şeklinde konuştu.

Amasya merkez köylerinde pek üretilmemesine rağmen Valilik tarafından tescili yapılan ve kısmen Göynücek ilçesinde üretilmesine rağmen  bamyanın Festivalini Göynücek Belediyesi yapıyor.

En fazla Taşova ilçesinde yetiştirilen Çiçek Bamyası,  yaş ve kuru olarak yurdun dört bir yanına pazarlanırken, bamyanın laf salatasını da Taşova yapıyor.

Yorum Ekle