Amasya İtimat

Taşova’da Vatandaşa Kene Uyarısı

Taşova ilçe Sağlık Müdürü Murat Çağlayan havaların ısınması sebebi ile vatandaşların mağdur olmaması için kene ısırıklarına karşı uyardı.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) , hastalığının ismini Kırım ve Kongo’da görülen, ölümcül virüsten aldığını ve keneler tarafından taşınan ’nairovirüs’ isimli bir virüsün hastalığa etken olduğunu belirten Çağlayan

Kene riski olan yerlerde bulunulduğunda, vücudu tamamen örtecek giysiler giyilmeli ve açık renkli elbiseler tercih edilmelidir.

Açık alanlarda piknik, gezi gibi faaliyetler yapıldığında dikkatli olunmalıdır.  Kenelerin vücuda girebileceği açıklıkların kapatılması önemlidir.   Kene teması vakalarında en yakın sağlık kuruluşuna müracaat edilmelidir.  Vücut kene yönünden sık sık kontrol edilmeli, kene varsa en yakın sağlık kuruluşuna giderek çıkarılmalıdır. Kesinlikle kendimiz çıkarmaya çalışmamalıyız. Kene vücuttan ne kadar kısa sürede çıkarılırsa hastalık riski de o kadar azalmaktadır.    Vücut üzerindeki keneler öldürülmemeli ve sıkılarak patlatılmamalıdır.   Keneleri  vücuttan  uzaklaştırmak  amacıyla  üzerlerine  sigara  basmak  veya  kolonya  ve gazyağı dökmek gibi yöntemlere başvurulmamalıdır.

İnsanların veya hayvanların kanlarına korunmasız temas edilmemelidir.

Taşova İlçe Sağlık Müdürlüğü olarak tüm bu hususlarla ilgili olarak eğitim çalışmalarımız da devam etmektedir.”dedi.

Yorum Ekle