Amasya İtimat

TAŞOVA’DA COVID-19 TEHLİKESİ ARTIYOR! MERKEZDE VE KÖYLERDE NEREDE RİSK VAR?

Covid-19 salgını gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Bu yılın Mart ayında ilk vakanın tespit edildiği ülkemizde 8 ayda virüs her yere yayılmış durumda.

İlçemizde de son zamanlarda vaka sayısında ciddi bir artış var. Vaka sayısı ve covid-19 dolasıyla ölenlerin net bir rakamı açıklanmazken Hayat Eve Sığar(HES) uygulaması üzerinden nerelerin riskli olduğu hakkında bilgi edinilebiliyor.

Uygulama üzerinden kontrol sağlandığında ilçe merkezimizde ve köylerimizde riskli bölgeleri görmek mümkün. Bu uygulama sadece tespit edilen vakaların kaydını tutuyor. Bir de tespit edilemeyip covid-19 virüsü taşıyan insanlarımız da var.

HES uygulamasını açtığımızda ilçemizi gösteren ekrandan renk yoğunluğuna göre şu an en riskli bölgelerin başında Yeni Mahalle geliyor. Hemen ardından Yeşimen Mahallesi riskli bölgeler arasında yoğunluk bakımından ikinci sırada geliyor. Yeşilırmak Mahallesi sınırlarında bulunan çarşı ve mahallenin doğu tarafında da yüksek riskli renk yoğunluğu bulunuyor. Cumhuriyet Mahallesi ve Doğu Mahallesi bölgesinde de yüksek riskli bölgeler mevcut.

Köylerimizde de yüksek riskli köyler bulunuyor. HES uygulamasına göre bazı köylerimizde hiç vaka kaydı bulunmazken bazılarında risk oranının yüksek olduğunu görülüyor.

Kabaca köylerimizi incelediğimizde Uluköy’de riskin düşük olduğunu görüyoruz. Andıran ve Mülkbükü köyünde de düşük risk gösteriyor. Düşük risk gösteren yerlerde vaka kaydının olduğu fakat çok az kişide bulunduğu anlamını taşıyor.

Esençay ve Şahinler köyünde de düşük risk gösteriliyor. Yolaçan köyünde vaka kaydı bulunmazken Kızgüldüren ve Hacıbey köylerinde düşük risk bulunuyor.

Devre, Hüsnüoğlu, Çakırsu köylerinde hiç kayıt göstermezken Kumluca köyü düşük risk seviyesinde görünüyor.

Ballıca, Dereli ve Tatlıpınar köylerinde de düşük risk gösteriyor.

Geydoğan, Dutluk, Güngörmüş köylerinde hiç kayıt bulunmuyor. Dörtyol köyünde ise düşük risk gösteriyor.

Yerkozlu ve Karabük köylerinde yüksek risk gösteriyor. Baraklı, Durucasu, Yenidere köylerinde kayıt görünmezken Yaylasaray ve Ilıca’da düşük risk bulunuyor.

Boraboy köyünde az yüksek riskli görünürken Kırkharman’da hiç risk göstermiyor.

Yayladibi köyünde orta risk varken Destek köyünde hiç kayıt göstermiyor.

Yeşilyurt biraz riskli görünürken Sepetli köyünde çok az risk bulunuyor.

Arpaderesi, Çaydibi, Gürsu ve Çalkaya köylerinde hiç risk göstermiyor.

Alpaslan köyünde düşük risk bulunurken Karsavul’da hiç bulunmuyor.

Yoğunluk haritasını incelediğimizde ulaştığımız bu verilerde bazı köylerin adı hiç geçmiyor. Çünkü onlarla ilgili herhangi bir vaka kayıtlara geçmediğinden belirtmeye gerek duymadık.

Tespit edilen vakaların dışında tespit edilmeyen bir çok vaka var. O yüzden herkesin çok tedbirli olması gerekiyor. Mecbur kalmadıkça sosyal ortamlara girmemeye özen göstermeliyiz. Maske kullanımına dikkat etmeliyiz.

Yorum Ekle