TAŞOVA YEG, AVRUPA’da AMASYA’yı ÖN PLANA ÇIKARDI

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen IPARD Programı kapsamında,  Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından “LEADER Tedbiri Farkındalık Yaratma ve Yerel Halkı Harekete Geçirme Teknik Destek Projesi” kapsamında 3 yıldır 12 ilde sürdürülen LEADER yaklaşımında Amasya ili ön plana çıktı.

Amasya, Ankara, Çanakkale, Çorum, Denizli, Erzurum, Diyarbakır, Kastamonu, Manisa, Ordu, Samsun ve Şanlıurfa olmak üzere 12 ilde uygulanan ve 25 Yerel Eylem Gurubu YEG Derneği arasında Amasya’ya bağlı Taşova, Gümüşhacıköy ve Göynücek bulunurken, Avrupa Birliği ile Tarım ve Orman Bakanlığı nezdinde Taşova Yerel Eylem Gurubu, başarılı çalışmaları nedeni ile isminden en fazla söz ettiren dernek.

Rurel European isimli Avrupa’da yayınlanan Dergi, 29. sayısında Amasya Yalıboyu evinde Türk Bayrağımızın dalgalandığı Yeşilırmak nehrinin de yer aldığı fotoğrafı kapak resmi yaptı.

Yazının Türkçesi:

TÜRKİYE’DE LEADER ESİNLİ BİR DENEYİM LEADER yaklaşımı

Türkiye’de on yıl kadar önce başladığında yerel kamu ve özel sektörden insanlar ve STK’ların birlikte tartışması, gelişimleri hakkında kararlar alması fikri nerdeyse tasavvur edilemezdi. IPARD, ilk 25 yerel eylem grubuna eğitim ve heyecan sağlayarak yeni yaklaşımlar, istişare ve katılımları destekledi. Daha sonra daha fazla grup kuruldu ve kendi yerel kalkınma stratejileri oluşturuldu. EU destek fırsatları, bu Yerel Eylem Gruplarına kendi stratejilerini uygulamasına, eğitim ve heyecan sağlamasına ve toplum hayatını canlandıracak, küçük kolektif projelere, çeşitliliğe, kırsal turizme, çevre ve yüksek değerli tarım ürünlerine olanak sağlamaktadır. Türkiye bağlamında, LEADER’in yerel uygulaması, topluluğun bölgesel kalkınma ve finansman öncelikleri hakkında ortak kararlar almasına yardımcı olan son derece yenilikçi bir kırsal alan yönetimi yaklaşımıdır.

Yorum Ekle