Amasya İtimat

TAŞOVA SANCAĞINI GÖRDÜNÜZ MÜ?

1939, 1942 ve 1943 yıllarında Erzincan merkezli depremler sonucu büyük hasar ve can kaybı meydana gelen yöremizde Erbaa  şimdiki bulunduğu bölgeye, aynı yıllarda Alpaslan (Zuday) beldemiz ise şimdiki yerine taşınmıştır.

Bölgede yeni bir ilçe ihtiyacının ortaya çıkması ile bağlı olduğumuz Tokat vilayetinin Valisi İzzettin Çağpar, o zamanlar 60 hane ve 356 nüfusa sahip Yemişenbükü köyünün Taşova adı altında ilçe olmasında kuşkusuz en büyük pay sahibidir.

Geçmişte yöremizin Taşabad ismi ile anılan bir nahiye olması, bir rivayete göre de yakınlarındaki iki taş ocağının bulunması ilçemizin adının TAŞOVA  olmasında önemli bir  rol oynamıştır. Tokat vilayeti ve o yıllarda Tokat’a bağlı olan Taşova kazası bu hizmetinden dolayı Vali İzzettin Çağpar’a “Fahri Hemşehrilik” unvanı verdiği gibi, ilçemizin kalbi   olan caddemize “İzzettin Çağpar Caddesi” ismini vererek bir kadirşinaslık örneği göstermiştir.

İşte bu sancağın hikayesi de o dönemlere dayanıyor. Bundan yetmiş dokuz yıl önce: 4 Ağustos 1944’de dönemin Tokat Valisi İzzettin Çağpar Taşova ilçe olduğu gün Taşova Kaymakamlığına hediye ettiği ilk sancağımız.

Bu sancak; Hükümet konağının üst katındaki Taşova Kaymakamlığı’nda bulunan koridorda sergileniyor.

Yorum Ekle