Taşova Sağlık Müdürü Demirelli’den kanser uyarısı

 

 

Taşova Sağlık Müdürü Orhan Demirelli kanserle ilgili  açıklamalarda bulundu.

“Kanserin ülkemizde görülme sıklığındaki artışa dikkat çeken Dr. Demirelli “Kanserin erken teşhisi ve doğru tedavisiyle ölüm oranı ciddi bir şekilde azalır. Bu da kanser taramalarıyla mümkündür .Yüksek maliyetli bu taramalar ülkemizde ücretsiz yapılmakta ve daha sağlıklı bir toplum hedeflenmektedir. Bu çerçevede toplum sağlığı merkezimizde ve aile hekimliği birimlerimizde taramalarınızı yaptırabilirsiniz” dedi.

 

MAMOGRAFİ =40-69 yaş aralığındaki her kadına ücretsiz yapılmakta ve ilçemizde her Salı mamografi için başvuran hastalar Amasya/KETEM’e  (Kanser Erken Teşhis ve Eğitim Merkezi)  ücretsiz ulaştırılmaktadır. Ülkemizde her 8 kadından biri meme kanserine yakalanma riski altındadır. Kesin teşhis mamografi ile konulmakta olup, 40-50 yaş arası kadınların 2 yılda bir, 50-70 yaş arasındaki kadınların her yıl yaptırması gerekir. HPV-DNA+PAP SMEAR=30-65 yaş aralığındaki her sağlıklı kadının yaptırması gerekir. Bu test ile kişide rahim ağzı kanseri var mı ya da ileride kansere yol açabilecek hücre oluşumu varlığı saptanmış olur. Rahim ağzı kanseri hiçbir belirti vermez ve 1 defa yapılan testin normal sonuçlanmasının ardından 5 yılda bir tekrar yaptırılması gerekir. Ülkemizde meme kanserinden sonra kadınlarda en sık görülen 2. kanser türüdür.

GAİTADA GİZLİ KAN (GGK)= 50-70 yaş aralığındaki her sağlıklı bireyin 2 yılda bir bu testi yaptırması gerekir. Basit ve kısa süreli bir işlem sonrası kişide kolon (kalın barsak) kanseri varlığı saptanmış olur. Ülkemizde en sık görülen 5. kanser türü olan kolon kanseri hiçbir belirti vermez, risk grubunun yaş ortalaması 63 olup 50 yaş üstü her birey risk altındadır” dedi.

 

Yorum Ekle