Amasya İtimat

TAŞOVA NASIL KALKINIR?

İlyas Özdemir

Bu başlığı görünce birçoğumuz hemen karşı fikir üretmeye,bahanelere başlarız. Bu Şimdiden duyar gibiyim… Ancak bir fikir tabanın beklentilerine çözüm oluyorsa kabul görür, toprakla uğraşan insanlar mutlu ve müreffeh olmadıkça kalkınma olmaz, olamaz.

Gelelim asıl konumuza : TAŞOVA’NIN KALKINMASI BAMYA İLE OLUR.. Başka yolu da yoktur.. Önce 2,3 milyonluk bamya kurutma makinası kurulacak. Çiçeğiyle beraber bamya römorkla gelecek, fırına atılacak, çiçeği esans imalatında ve aroma olarak kullanılacak. İpe dizme zahmeti, meşakkati kalkacak. Köylü zahmetinden bıktığı bamyayı daha geniş alanlara ekip toplayıp hemen tesise getirecek. Bamya konserve de işin cabası.

Üreticinin cebine para girecek e taşova topraklarının her yerinde geniş bamya tarlalarını göreceğiz. Avrupa konserveden vazgeçti. Kurutulmuş gıda peşindeler.  Biz de dev fırınlarımızda bamyayı kurutup paketleyeceğiz.

Olay bu. Taşova bamyasını Türkiye tanıyor. Geliri ve kalkınmayı tabana yaymış oluruz, dolayısıyla Taşova esnafı da kalkınacak. Bu fikir ve yol dışında tüm çabalar beyhudedir. Fırınlarda sadece bamya değil patlıcan dahil her türlü ürün kurutulabilir. Bu gün Gemibükü ve Andıran köylerinde tonlarca patlıcan Yeşilırmağa dökülüyor. Köylüye ve emeğe yazık değiL mi.

Bu konuyu Niyazi Özkan’la konuştuk. ”Hocam güzel fikir gazeteye yaz” dedi. Ben de yazdım. Bu işe hamle yapacak birileri çıkar umuduyla hoşcakalın..

Yorum Ekle