Taşova Gençlik Merkezimizden Masalsı Proje

Taşova Gençlik Merkezimizden Masalsı Proje

13. yy’da Müslüman Oğuz boyları tarafından oluşturulan Dede Korkut Hikayeleri, önemli bir başyapıtımızdır.

Hikayeler ağızdan ağıza söylenerek yayılmış ve ismi belli olmayan bir kişi tarafından yazıya geçirilerek günümüze kadar ulaşmıştır. Her hikayede olağanüstü bir kahraman doğar ve bu olağanüstü yeteneklerini büyüdüğünde keşfeder. Halka veya ailesine kötülük yapanlara karşı olağanüstü yetenekleri ile karşı koyar ve zafer kazanır. Dede Korkut da her hikayenin sonunda ortaya çıkarak hikaye kahramanına yeteneğine göre bir isim verir ve 12 hikaye genel olarak bu tema çerçevesinde oluşur.

Taşova Gençlik Merkezi Müdürü Mustafa Sercan Şenel,

“Taşova Gençlik Merkezi olarak Türk boylarının yaşantıları, gelenekleri, adetleri ve yaşadıkları coğrafyalar hakkında bilgi veren, Oğuz Türklerinin düşmanlarıyla yaptıkları savaşları destansı hikayeler şeklinde anlatan ve bu aktarımlarla kültürümüze ışık tutan Dede Korkut Hikayelerimizi, çocuklarımıza tarihimizi kültürümüzü bir kez daha hatırlamalarına ve öğrenmelerine yardımcı olmak amacıyla Eğitim Çınarlarımızın anlatımlarıyla seslendireceğiz.” dedi.

İlk masalımızı Emekli Öğretmen Yılmaz Tural’dan dinliyoruz. Öğretmenimiz Yılmaz Tural’a teşekkür eder, sağlıklı, uzun ömürler dileriz.

Taşova Gençlik Merkezi Müdürümüze ve diğer çalışanlarına böyle güzel çalışmaları bizlere kazandırdığı için çok teşekkür ederiz.

Çocuklar, ilk masalımız Yılmaz Tural Öğretmenimizden:

 

Yorum Ekle